Grzegorz Benedykciński

Rozmowa z Grzegorzem Benedykcińskim, burmistrzem Grodziska Mazowieckiego

Podczas 12. Forum Rozwoju Mazowsza podkreślał Pan, że miasto postawiło w ostatnich latach na budowę marek turystycznych związanych ze swoją kulturą i historią (m.in. tradycja dworska, kultura żydowska oraz pamięć o wybitnym szachiście Mieczysławie Najdorfie). Jakie inwestycje mieszczące się w tym kierunku rozwoju sfinansowało miasto, korzystając z RPO WM na lata 2014-2020? Czy na tego typu projekty będą Państwo starali się pozyskać wsparcie z programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027?

W ramach RPO WM 2014-2020 Grodzisk Mazowiecki pozyskał środki na rewitalizację dwóch cennych dla gminy obiektów zabytkowych: Dworku Rodziny Chełmońskich wraz z parkiem w Adamowiźnie oraz Willi Niespodzianka w Grodzisku Mazowieckim. Obecnie to obiekty użyteczności publicznej – odbywają się w nich różnego rodzaju aktywności, jak np. wernisaże, warsztaty, szkolenia i występy. W gminie znajdują się jeszcze obiekty, które warto zrewitalizować, dlatego zamierzamy aplikować o środki na tego typu projekty z nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027.

Dzięki środkom z RPO WM miasto zrewitalizowało tereny wokół Stawów Walczewskiego oraz częściowo zagospodarowało teren przy ul. Sportowej. Jaką zmianę przyniósł projekt? Komisja Europejska promuje Nowy Europejski Bauhaus – czy w związku z tym planują Państwo pozyskanie środków z FEM 2021-2027 na takie inwestycje?

Realizacja tego projektu sprawiła, że mieszkańcy mają teraz więcej możliwości spędzania wolnego czasu. Na terenie wokół Stawów Walczewskiego powstała plaża, umieściliśmy drewniane leżanki, hamaki oraz ławki, a wszystko to znajduje się wśród zieleni. Osoby, które chcą aktywnie spędzić czas, mogą skorzystać z parku linowego, trampoliny terenowej, siłowni zewnętrznej. Dla dzieci przygotowaliśmy naturalny plac zabaw z huśtawkami, zjeżdżalnią i urządzeniami do wspinaczek. Z myślą również o nich stworzyliśmy ścieżkę edukacyjną z tablicami z informacjami na temat ochrony przyrody. Wokół Stawów powstały także miejsca do grillowania wraz z altankami, z których wszyscy chętnie korzystają, szczególnie w latem. Rozległość terenu umożliwia organizację wydarzeń sportowych i kulturalnych, np. koncertów. Natomiast teren przy ul. Sportowej zyskał zieleń oraz elementy małej architektury. Dzięki rewitalizacji oba tereny spełniają nowe funkcje społeczno-gospodarcze. Jesteśmy zainteresowani dalszymi zmianami w tym kierunku, co mogą nam ułatwić środki z nowej perspektywy finansowej FEM 2021-2027.

Na terenie gminy Grodzisk Mazowiecki wykorzystywana jest aplikacja Rewizor. Jaką zmianę przyniosła mieszkańcom?

Aplikacja Rewizor była od podstaw stworzona dla gminy Grodzisk Mazowiecki i realizowana wyłącznie ze środków własnych. Stanowi narzędzie do wieloaspektowej weryfikacji w terenie nieruchomości, w sposób efektywny i skuteczny. Przed jej wprowadzeniem nasze kontrole były prowadzone na zasadzie ręcznego porównywania i analizowania konkretnych przypadków. Rewizor łączy i analizuje te procesy. Program działa przez przeglądarkę na komputerach stacjonarnych i tabletach/telefonach na podstawie mapy Google, do której doczytuje warstwę ewidencji gruntów i budynków oraz inne warstwy, zależnie od potrzeb. Działa to w prosty sposób, a mianowicie kontroler „klika” daną nieruchomość i dzięki połączeniu z różnymi bazami danych może stwierdzić np., czy jest ona zgłoszona do EGiB, czy płacony jest podatek od nieruchomości, czy jest tam więcej osób zameldowanych niż zgłoszonych do systemu odpadów komunalnych itp. Program daje możliwość generowania różnych zestawień, które można następnie przydzielić do wybranych wydziałów, a one szybko prowadzą dalej daną sprawę. Wdrożony program pozwala na uzyskanie kompletnej, szybkiej informacji, która przekłada się na realne wpływy do naszej gminy.

Powrót Następny artykuł