Konferencje „Efekty UE w wielu odsłonach. Mazowsze 2020”

Przez cały wrzesień spotykaliśmy się z beneficjentami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na ośmiu konferencjach podsumowujących dotychczasowe, bardzo zaawansowane efekty wdrażania funduszy europejskich w naszym regionie. Zaczęliśmy 4 września w Siedlcach i po spotkaniach w Radomiu, Warce, Ostrołęce, Płocku, Ciechanowie oraz Legionowie zamknęliśmy cykl w Piasecznie. Wydarzenia zorganizowała Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.

Już od 16 lat korzystamy ze wsparcia finansowego Unii Europejskiej. Tylko ze środków programu regionalnego na lata 2014-2020 bezzwrotne dotacje wsparły do tej pory realizację 3,3 tys. projektów, a wysokość dofinansowania przekroczyła 6,8 mld zł.

Współpraca nauki i sektora biznesu, informatyzacja i wzmocnienie e-potencjału regionu, rozwój innowacyjności przedsiębiorstw, gospodarka niskoemisyjna i ochrona środowiska, medycyna i służba zdrowia, dziedzictwo kulturowe, rewitalizacja, transport, wspieranie rynku pracy, walka z wykluczeniem społecznym, edukacja – w m.in. tych obszarach w ostatnich kilkunastu latach dokonał się przyśpieszony rozwój umożliwiony wsparciem z funduszy europejskich. Podczas konferencji w subregionach słuchaliśmy o wyzwaniach, z jakimi zmierzyli się nasi beneficjenci, cieszyliśmy się ich sukcesami, oglądaliśmy kluczowe projekty, które diametralnie zmieniły funkcjonowanie wielu podmiotów, a także bezpośrednio podniosły jakość życia mieszkańców. Poznajmy je!

Konferencja w Siedlcach

Bohaterami tego spotkania były m.in. Gmina Przesmyki, która w partnerstwie z gminami Korczew, Paprotnia i Repki zrealizowała projekt służący wykorzystywaniu energii solarnej.

Miasto Pilawa zaprezentowało efekty termomodernizacji Publicznej Szkoły Podstawowej w Gosławiu i pokazało, jak wspiera rozwój mobilności i budowę centrum przesiadkowego w Pilawie.

Imponującą przemianą pochwalił się Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach z Siedleckim Centrum Onkologii.

Dziedzictwo kulturowe reprezentowało Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie – oddział Muzeum Regionalnego w Siedlcach

Zakład Utylizacji Odpadów w Siedlcach pokazał, jak wdraża zasady gospodarki drugiego obiegu.

Konferencja w Radomiu

Efektywność wykorzystania wsparcia z funduszy europejskich pokazał tu m.in. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu.

Gmina Miasto Pionki przybliżyła projekt polegający na rozbudowie infrastruktury nad Stawem Górnym w Pionkach, w ramach którego zmodernizowano budynek Stowarzyszenia Żeglarzy oraz utworzono Wodny Plac Zabaw.

Gmina Jastrząb pochwaliła się inwestycjami m.in. wspierającymi edukację przedszkolną, rozwój OZE, selektywną zbiórkę odpadów, aktywizację zawodową w usługach opiekuńczych.

Z kolei Muzeum Wsi Radomskiej pokazało, jak projekt „Wokół wiejskiej zagrody” rozszerzył jego ofertę.

Konferencja w Warce

Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać efektywność kilku projektów realizowanych przez Gminę Warka, takich jak rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego, system ostrzegania mieszkańców powiatu grójeckiego przed zagrożeniami czy wspieranie placówek edukacyjnych.

Gmina Teresin przybliżyła uczestnikom spotkania rewitalizację dworca, w ramach której powstał tu dom kultury, a Żyrardów – rewitalizację centrum miasta oraz nowe rozwiązania komunikacyjne w postaci ścieżek rowerowych.

Klasztor Niepokalanów Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Paprotni pokazał, jak przeprowadził termomodernizację swoich obiektów.

Konferencja w Ostrołęce

Nowe rozwiązania, jak m.in. wdrożony jako pierwszy w Polsce system elektronicznej dystrybucji leków, przybliżył Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce.

Ostrów Mazowiecka mogła zainspirować zgromadzonych udanymi projektami w obszarze dziedzictwa kulturowego, w ramach których dwa obiekty poprzemysłowe − Jatki i Stara Elektrownia − zyskały nowe życie jako centra kultury.

Przasnysz pokazał wdrażanie e-usług w powiecie oraz edukacyjny Inkubator Przedsiębiorczości wybudowany w Zdziwoju Nowym i Zdziwoju Starym.

Konferencja w Płocku

Efektywność wdrażania funduszy unijnych uczestnicy spotkania poznali z wysokiego „C” za sprawą imponującej metamorfozy pałacu z Sannikach, gdzie dziś działa Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina.

Płock pochwalił się szeregiem projektów z różnych obszarów, takich jak: inwestycje drogowe, zrównoważony transport, aktywizacja społeczna, szkolnictwo zawodowe i podnoszenie kompetencji przez nauczycieli.

Bohaterem konferencji był też Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku.

Konferencja w Ciechanowie

Gospodarzem spotkania był Park Nauki Torus w Ciechanowie − udana adaptacja wieży ciśnień przeprowadzona dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu Województwa Mazowieckiego.

Rewitalizacja, transport miejski, termomodernizacja, przebudowy dróg, opieka społeczna – to kolejne obszary, których rozwój przyspieszył zastrzyk unijnego wsparcia.

Jak zwykle w tym cyklu konferencji, przybliżono też projekt z zakresu ochrony zdrowia – zrealizowany w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Ciechanowie.

Płońsk pochwalił się z kolei rozwojem infrastruktury rowerowej, ekologiczną mobilnością, rewitalizacją terenów zielonych.

Konferencja w Legionowie

W Legionowie jako beneficjent unijnego wsparcia wystąpiło Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Otwocku.

Radzymin pokazał swoje zielone oblicze, przybliżając modernizację parku im. Eleonory Czartoryskiej wraz z Domkiem Ogrodnika, parku pamięci przy ul. Polnej (dawnego cmentarza ewangelickiego), parków w centrum miasta (pl. Kościuszki i pl. Wolności).

Sulejówek przybliżył rozwiązania w sektorze energii odnawialnej, a Tłuszcz – przeprowadzone termomodernizacje.

Spektakularną przemianę pokazał uczestnikom spotkania Szpital Drewnica sp. z o.o. w Ząbkach.

Konferencja w Piasecznie

Bohaterką ostatniego spotkania z cyklu konferencji była rewitalizacja zabytkowych obiektów na terenie ośrodka dydaktyczno-muzealnego Kampinoskiego Parku Narodowego.

Pomiechówek pochwalił się projektem, w ramach którego zostały przygotowane tereny inwestycyjne w Nowym Modlinie.

Sektor zdrowia reprezentowało Nowodworskie Centrum Medyczne.

Na wszystkich konferencjach zostały też przybliżone działania realizowane przez regionalne urzędy pracy.

Powrót Następny artykuł