W Fabryce Odzieży Garment Tomasz Pełka w Sobolewie, fot. Łukasz Szymański

Ubrania z alarmem firmy Garment

W Fabryce Odzieży Garment w Sobolewie produkowana jest „inteligentna” odzież ochronna, która „dba” o bezpieczeństwo pracowników. Specjalne systemy informują o zagrożeniu porażeniem prądem oraz zbyt wysokiej temperaturze grożącej poparzeniem.

Fabryka Odzieży Garment Tomasz Pełka od 2004 r. produkuje wysokiej jakości odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej. W jej katalogu figuruje ponad 1800 różnego rodzaju produktów zabezpieczających pracowników narażonych na urazy mechaniczne, niebezpieczne działanie niskich i wysokich temperatur czy substancji chemicznych stwarzających zagrożenie dla zdrowia i życia. Nowością w ofercie firmy jest detektorowa odzież robocza opracowana dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich.

Prace badawczo-rozwojowe dla firmy Garment

Kilka lat temu w zespole firmy Garment wykiełkował pomysł na poszerzenie asortymentu o odzież detektorową. Zrealizowano go dzięki dwóm projektom. Do pierwszego, pn. „Zakup usługi badawczo-rozwojowej w zakresie opracowania detektorowej odzieży roboczej wraz z technologią automatycznej identyfikacji obiektów z użyciem nici elektroprzewodzących”, zostali zaangażowani w 2017 r. pracownicy Wydziału Elektrycznego Politechniki Częstochowskiej. W trakcie prac B+R powstały prototypy ubrań o właściwościach technicznych takich jak informowanie użytkownika o zagrożeniu porażeniem prądem oraz zbyt wysokiej temperaturze grożącej poparzeniem.

Nowa linia produkcyjna w firmie Garment

Za sprawą drugiego projektu, pn. Wprowadzenie na rynek detektorowej odzieży roboczej poprzez wdrożenie wyników prac B+R”, firma Garment poszerzyła swój park maszynowy o nową linię produkcyjną, uruchomioną w 2018 r., i w związku z tym zatrudniła nowych pracowników. Na linię składa się niemal 20 urządzeń, takich jak m.in. automatyczna warstwowarka do tkanin z funkcją automatycznej kontroli naprężenia, maszyna ramieniowa 3-igłowa do szycia szwów podwójnie zawiniętych czy hafciarka 8-głowicowa z opuszczanym stołem.

W nowym procesie produkcji (innowacja procesowa) zostały połączone tradycyjne w branży odzieżowej technologie z zaawansowanymi rozwiązaniami z obszaru tekstroniki. Dzięki tej inwestycji możliwe stało się uruchomienie w 2018 r. produkcji dwóch nowych zestawów odzieży o funkcjonalnościach wcześniej niespotykanych na rynku.

Detektorowa odzież robocza reaguje na niebezpieczne napięcie

Pierwszy z nich to detektorowa odzież robocza (komplet składający się z bluzy i spodni) ze zintegrowanym tekstronicznym systemem wykrywania przewodów pod napięciem. – Ten nowy na rynku typ odzieży roboczej chroni przed porażeniem prądem elektrycznym. Konstrukcja ubrania zapewnia użytkownikowi ochronę poprzez detekcję występującego w bezpośredniej bliskości rąk pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez prąd przemienny sieci niskiego napięcia. Wprowadzona na rynek odzież ma także dodatkową funkcję, jaką jest wykrywanie przebiegu linii zasilających i przewodów pod napięciem, jeśli znajdują się w pobliżu detektorów – mówi Tomasz Pełka, właściciel Fabryki Odzieży Garment. Ubrania robocze wyposażone w system detekcji napięcia są wykorzystywane głównie w takich branżach, jak budowlana, remontowa i instalacyjna.

Tekstronika – interdyscyplinarna dziedzina, która wykorzystuje wiedzę z takich dziedzin, jak m.in. włókiennictwo, elektronika, informatyka czy automatyka. W wyrobie tekstronicznym zminiaturyzowana elektronika jest łączona z tkaniną w funkcjonalną całość podnoszącą bezpieczeństwo człowieka. Rozwiązania tekstroniczne znajdują zastosowanie m.in. w medycynie, ratownictwie, wojskowości, ale też w branży rozrywki.

Elementy składowe systemu detektorowego zakładane są w określonych miejscach uszytej bluzy (nie instaluje się ich w spodniach). Na mankietach umiejscowiony jest czujnik pola magnetycznego wraz z diodami, które w sytuacji zagrożenia zapalają się. Z kolei w prawej przedniej kieszeni montowany jest sterujący całością układ, zintegrowany z sygnalizacją wibroakustyczną i zasilającą go baterią. Te dwa oddalone od siebie elementy systemu połączone są obwodami zasilającymi i sygnałowymi.

Jeśli pracownik ubrany w bluzę z zainstalowanym system detekcji znajdzie się w pobliżu pola magnetycznego, które stanowi dla niego zagrożenie, na mankietach zapalają się diody, a w kieszeni uruchamia się sygnalizacja akustyczna i wibracyjna.

Detektorowa odzież robocza reaguje na wysoką temperaturę

Tekstroniczny system założony w drugim typie detektorowych ubrań roboczych (również bluza i spodnie) reaguje z kolei na wysokie temperatury. Ten typ odzieży – także nowość na rynku – wykrywa zagrożenie poparzeniem się przy pracy na stanowiskach narażonych na kontakt z gorącymi powierzchniami – wyjaśnia Tomasz Pełka. – Nasza odzież zaopatrzona w system detekcji wysokich temperatur jest skierowana do takich branż, jak przetwórstwo przemysłowe, a w szczególności produkcja artykułów spożywczych, metalowych wyrobów gotowych, wyrobów z gumy, tworzyw sztucznych oraz w hutach szkła – dodaje.

Podobnie jak w bluzie reagującej na zagrożenie porażeniem prądem, w tym przypadku – jeśli czujniki wykryją zbyt wysoką temperaturę – sygnalizacja świetlna i wibracyjno-akustyczna uruchamiają się na mankietach i w przedniej kieszeni.

Garment oferuje rental

Dzięki wsparciu z funduszy europejskich firma Garment uruchomiła też innowacyjną usługę rentalu (wynajem, serwis i pranie) odzieży roboczej, pozwalającą serwisować m.in. ubrania detektorowe swojej marki.

Oferowane innowacyjne ubrania są przygotowywane na konkretne zamówienia klientów – rocznie sprzedawanych jest około 5 tys. kompletów odzieży. Najwięcej zamówień płynie z branż: budowlanej, instalatorskiej i spożywczej.

Agata Rokita

Powrót Następny artykuł