Dni Otwarte Funduszy Europejskich za nami
Wirtualne wycieczki, wejścia na żywo, warsztaty, quizy, koncerty, konkursy z nagrodami… To tylko niektóre z atrakcji, w jakich mogliśmy wziąć udział podczas tegorocznych Dni Otwartych Funduszy Europejskich.
W ostatni weekend września po raz siódmy organizowane były Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Ta ogólnopolska akcja pokazuje, jak bardzo fundusze europejskie zmieniły nasz kraj, region, otoczenie oraz życie. W tym roku DOFE ze względu na pandemię odbywały się w nowej odsłonie – online. A wiadomo, jak coś zostanie udostępnione w internecie, to nie ginie. Dlatego jeżeli jesteście ciekawi, jakie atrakcje przygotowano w tym roku, zajrzyjcie na www.dniotwarte.eu.
– Dni Otwarte Funduszy Europejskich to największe święto funduszy europejskich w Polsce, podczas którego chcemy pokazać, jak wiele udało się zrobić dzięki dotacjom unijnym. Za nami trzy dni pełne atrakcji, emocji i niezapomnianych wrażeń. Dzięki DOFE udowadniamy, że środki unijne dofinansowują nie tylko duże inwestycje infrastrukturalne, lecz także projekty i inicjatywy zmieniające nasze najbliższe otoczenie. Do tej pory w obecnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 zostało zrealizowanych lub właśnie jest w trakcie realizacji 70 tys. inwestycji o łącznej wartości ponad 484 mld zł – podsumowała wydarzenie Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.
Jak to wygląda od strony technicznej? Całe przedsięwzięcie nadzoruje i koordynuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z instytucjami zaangażowanymi we wdrażanie funduszy europejskich, takimi jak Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Jeśli zaś chodzi o przygotowanie atrakcji – nie byłoby Dni Otwartych, gdyby nie zaangażowanie tych firm i instytucji, które skorzystały ze wsparcia funduszy europejskich. Specjalnie dla Was pokazują od kuchni swoje projekty, by pochwalić się sukcesami.
Warto pamiętać, że Dni Otwarte Funduszy Europejskich to również część szerszej kampanii prowadzonej przez Komisję Europejską – #EUinmyregion, której celem jest zwiększenie w Europie widoczności, jak również rozpoznawalności projektów finansowanych ze środków UE.
Co działo się na Mazowszu?
Nasi beneficjenci podjęli wyzwanie, by w zmienionej formule zaprezentować efekty realizowanych projektów i… jak zwykle stanęli na wysokości zadania! W wirtualną podróż po mazowieckich atrakcjach mogliśmy udać się m.in. do:
- Muzeum Niepodległości w Warszawie na zwiedzanie online wystawy „Polonia Restituta”, a także lekcje edukacyjne „Matura na Pawiaku”, „Pawiak Topografia i grypsy” oraz „Józef Piłsudski
- Muzeum Romantyzmu w Opinogórze na warsztaty na temat strojów ludowych i plecenia wianków
- Bazy Cyrkowej w Julinku na m.in. wirtualny spacer po wozie cyrkowym z 1925 r.
- Centrum Nauki Kopernik, które zaproponowało świat eksperymentowania i odkrywania, budowania samochodów odrzutowych oraz kosmiczną podróż pod hasłem „Gdzie są Starlinki i inne satelity”
- Willi Żabińskich w warszawskim ZOO
- Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
- Łosic
- firmy Med&Life z podwarszawskiego Komorowa, która ze wsparciem funduszy europejskich opracowała innowacyjny system do terapii i rehabilitacji (opisywaliśmy go w e-magazynie 1/2020).
Atrakcją była też wirtualna wycieczka szlakiem ok. 70 km tras rowerowych tworzonych na terenie Warszawy.
Podczas finału DOFE minister funduszy i polityki regionalnej ogłosiła zwycięzców dwóch konkursów „Bliżej niż myślisz” oraz „Pokaż swój projekt”, dotyczących filmów pokazujących projekty zrealizowane przy wsparciu z funduszy europejskich. Do rywalizacji zgłoszono niemal 270 prac. Najlepsze filmy można obejrzeć na stronie www.dniotwarte.eu.
Masz pomysł, ale nie wiesz, gdzie szukać informacji o unijnym dofinansowaniu?
Po wiedzę zgłoś się do ekspertów z Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu.
Z uwagi na sytuację epidemiczną możesz skorzystać z ich usług za pośrednictwem konsultacji telefonicznych oraz elektronicznych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdziesz, klikając w link https://www.funduszedlamazowsza.eu/punkty-informacyjne/.
Pamiętaj również o monitorowaniu, na bieżąco aktualizowanych, informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz obserwowaniu naszych profili społecznościowych Facebook, Twitter czy LinkedIn. Jesteśmy również dostępni na portalach YouTube oraz Instagram.
Żadna wiadomość nie umknie Twojej uwadze, jeśli zapiszesz się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza oraz do systemu powiadomień o aktualnych naborach.