Gogle HoloLens

Wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości w zarządzaniu

Transformacja cyfrowa jest jednym z dwóch – obok zapobiegania zmianom klimatycznym – priorytetów Unii Europejskiej na najbliższych siedem lat. Dzięki wsparciu z funduszy europejskich na Mazowszu zrealizowano już wiele ciekawych projektów w tym obszarze. Jednym z nich jest rozwiązanie opracowane przez Predica, które z powodzeniem można stosować m.in. w zarządzaniu projektami w firmach.

Aplikacja opracowana w ramach projektu „Nowoczesne zarządzanie przedsiębiorstwem: wizualizacja wyników biznesowych z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości (zastosowanie Microsoft HoloLens)” umożliwia za pomocą gogli HoloLens Microsoft wizualizację wskaźników biznesowych (spersonalizowanych raportów czy innych informacji dotyczących prowadzonych projektów) w przestrzeni trójwymiarowej. Gogle nakładają obrazy cyfrowe na świat realny dzięki zestawowi czujników, kamer 3D, mikrofonu oraz dalmierza. W efekcie osoba używająca tego urządzenia może postrzegać wirtualny obraz jako hologram obecny w naszym świecie. To tak zwana rzeczywistość rozszerzona (ang. augmented reality). Bez udziału jakiegokolwiek dodatkowego narzędzia jesteśmy w stanie np. stworzyć trójwymiarowy model pomieszczenia, w którym się znajdujemy. Sterując za pomocą prostych gestów dłoni wykonywanymi w powietrzu – przypinać okna aplikacji do ścian pomieszczenia. Aby to zrozumieć, najlepiej jest doświadczyć to na sobie, gdyż żadne opisy nie oddadzą tego właściwie.

Zastosowanie technologii Microsoft HoloLens przez naszą firmę jest pionierskim wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości w biznesie oraz zarządzaniu firmą i zespołami. Stosujący ją menedżerowie mogą efektywniej zarządzać pracą zespołów, sprawniej podejmować właściwe decyzje biznesowe, a także na bieżąco kontrolować sytuację i zapobiegać ewentualnym kryzysom. Konsekwentne stosowanie jej w dłuższej perspektywie powinno korzystnie przełożyć się na wyniki firmy – mówi Maciej Małaszek, jeden z członków zespołu projektowego Predica.

Podstawowe funkcjonalności tego rozwiązania obejmują: rozpoznawanie twarzy w czasie rzeczywistym, spersonalizowany ekran informacji, przeglądanie i przypisywanie zadań konkretnym osobom oraz pokazywanie kluczowych informacji.

To już nie science fiction

Choć aplikacja służy głównie do wizualizacji danych, umożliwia także inne działania, takie jak: wyświetlanie danych w bąbelkach holograficznych, przesuwanie lub przypinanie danych oraz zwiększanie (lub zmniejszanie) poziomu szczegółowości, zapisywanie i wysyłanie e-mailem widoku danych, interakcje za pomocą dotyku, mowy i wzroku.

Jak to działa?

Technologia HoloLens wykorzystana w aplikacjach stworzonych przez firmę Predica umożliwia błyskawiczne rozdzielanie zadań związanych ze wsparciem klienta. W takich przypadkach liczy się czas, a czas to pieniądz. Dzięki aplikacji wystarczy jedno spojrzenie na zespół przez gogle HoloLens, aby wiedzieć, kto ma ile zadań do wykonania. Gdy widzimy dużą dysproporcję, możemy błyskawicznie przepisać zadania z jednej osoby na drugą w wirtualnej rzeczywistości tylko za pomocą gestu.

Opracowana przez Predica technologia dostarcza kadrze menedżerskiej narzędzia umożliwiającego pełne wykorzystanie potencjału danych do zarządzania firmą i zespołami oraz sprawowanie kontroli nad kluczowymi wskaźnikami efektywności w firmie. Natychmiastowy dostęp do informacji pozwala przełożonym spędzać więcej czasu ze swoimi zespołami i na wykonywaniu właściwej pracy, a mniej na analizowaniu danych. Upraszcza także zadania związane z zarządzaniem i podnosi ich efektywność. Ponadto wnioski płynące z przeprowadzonej w ten sposób analizy wskaźników umożliwią sprawniejsze podejmowanie właściwych decyzji biznesowych, a także bieżące kontrolowanie sytuacji i zapobieganie ewentualnym sytuacjom kryzysowym. Mogą też mieć znaczący wpływ na wyniki firmy w długoterminowej perspektywie.

Zanim stało się to możliwe, deweloperzy Predica musieli pokonać wiele wyzwań, takich jak np. opracowanie nowego systemu okienek trójwymiarowych, które muszą być ruchome.

Kiedy pracowaliśmy nad aplikacją, technologia HoloLens była jeszcze bardzo młoda i nie działała wystarczająco sprawnie. Z tego powodu wymyśliliśmy synchronizację przestrzenną. Polegała ona na tym, że dwie osoby ustawiały specjalną kostkę synchronizacyjną w umówionym miejscu, np. na kancie biurka, i obracały ją również w umówionym kierunku. Cała operacja była wykonywana tylko raz i działała zaskakująco dobrze. Od wprowadzenia takiej opcji nie zarejestrowaliśmy ani jednego błędu związanego z przemieszczeniem przestrzennym. Do tego mogliśmy znacznie przyspieszyć działanie aplikacji, ponieważ nie potrzebowaliśmy już automatycznego mapowania pomieszczenia – podkreśla Maciej Małaszek.

Projekt został zakończony pomyślnie. Trzeba przyznać, że opracowana technologia jest kosztowna, ale korzyści wynikające z jej zastosowania sprawiają, iż warto ją nadal rozwijać i popularyzować w społeczeństwie.

Andrzej Szoszkiewicz

Predica wspiera transformację cyfrową w organizacjach z wykorzystaniem technologii chmurowych Microsoft. Dzięki temu daje szanse firmom na wolność od monotonii powtarzalnych zadań i prowadzi klientów w kierunku samozarządzania. Firma specjalizuje się głównie w dziedzinach: bezpieczeństwa zasobów cyfrowych, zaawansowanej analityki danych, aplikacji i metodologii DevOps. Oferuje też pakiety zarządzania zasobami IT w formie Managed Services.

Zespół firmy liczy obecnie kilkaset specjalistów w biurach na całym świecie, w tym w Polsce, Danii, Stanach Zjednoczonych, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Katarze. Jej działania zostały uhonorowane licznymi nagrodami, w tym tytułem Microsoft Poland Partner of the Year 2020.


Powrót Następny artykuł