W oczyszczalni ścieków

W 2025 r. w Żurominie ruszy nowa oczyszczalnia ścieków

Nowoczesna i przyjazna środowisku – taka będzie nowa oczyszczalnia ścieków w Żurominie. Prace nad jej budową dobiegają końca. Tym samym miasto na północnym Mazowszu zyska nie tylko rozwiązanie problemów środowiskowych, ale także impuls do rozwoju. Stanie się miejscem bardziej przyjaznym, spełniającym oczekiwania mieszkańców i chroniącym naturę.

Środki przeznaczone na tę inwestycję obejmują szeroki zakres działań: od przygotowania dokumentacji projektowej, przez nadzór inwestorski, po budowę. Zakończenie prac przewidziane jest na luty 2025 r.

30 lat minęło i czas na zmiany

Stara oczyszczalnia powstała w 1993 r. W pełni odpowiadała na ówczesne potrzeby miasta i gminy Żuromin. Jednak trzy dekady eksploatacji i zmiana standardów sprawiły, że obiekt nie odpowiada już obecnym wymaganiom oczyszczania ścieków. – Musimy wiedzieć o tym, że można mówić o ogromnym sukcesie, jeśli taki obiekt przepracuje 30 lat. Dzisiaj są inne technologie. Poza tym pod wpływem działania ścieków konstrukcje ulegają degradacji, a urządzenia się zużywają – podkreśla Sławomir Kowalewski, prezes zarządu Żuromińskich Zakładów Komunalnych (ŻZK), operatora obiektu. – Niemal każdego dnia otrzymuję informacje od kierownika zakładu o awariach. Jest ich coraz więcej. Dotyczą pomp, napowietrzaczy, boimy się też o zbiorniki. Również dlatego nie możemy się doczekać końca nowej inwestycji – dodaje.

Nazwa projektu „Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Żurominie” nie oddaje w pełni zakresu inwestycji. Będzie to praktycznie nowy obiekt, oparty o dużo bardziej zaawansowaną technologię. Powstaje obok starej oczyszczalni, na tej samej działce. I częściowo będzie korzystać z istniejących instalacji. Gdy tylko zostanie zakończona jego budowa, w całości przejmie obsługę ścieków komunalnych z miasta i gminy Żuromin.

Trzeci stopień oczyszczania

Nowa oczyszczalnia będzie od dotychczasowej sprawniejsza, bardziej efektywna i mniej uciążliwa dla otoczenia – zarówno dla natury, jak i mieszkańców. Zapewnia to nowoczesna technologia MBR (Membrane BioReactor), która daje większe możliwości i jest o kilka kroków przed dotychczasową – zarówno jeśli chodzi o skuteczność oczyszczania ścieków, jak i wpływ na środowisko naturalne. Dotychczasowy proces w starym obiekcie obejmował dwa etapy – oczyszczania mechanicznego i biologicznego. W nowym uzupełniony będzie o trzeci – grawitacyjną mikrofiltrację membranową, która w większym stopniu redukuje zanieczyszczenia. – Dzięki połączeniu elementów klasycznej technologii osadu czynnego oraz filtracji na membranach mikrofiltracyjnych ścieki oczyszczone w reaktorach MBR spełniają najwyższe normy jakości. Zarówno pod względem fizyko-chemicznym, jak i mikrobiologicznym – tłumaczy Piotr Kosiński, dyrektor ds. technicznych. Technologia MBR zmniejsza do minimum negatywny wpływ na środowisko, gdyż jej oddziaływanie zamyka się w obrębie obiektu. Odciek z gromadzonego osadu, powstałego z odsączania ścieków, nie trafia bezpośrednio do gruntu lub rzeki, lecz jest ponownie oczyszczany. A wodę, która opuszcza instalację, można wykorzystywać w celach gospodarczych, np. podczas eksploatacji urządzeń w oczyszczalni czy do nawadniania terenów zielonych.

Pozostałością po ściekach jest osad, który należy zutylizować. Na przykład przez jego karbonizację, a następnie wykorzystanie w postaci opału. Może stać się to osiągalne w przyszłości, po przeprowadzeniu dodatkowych inwestycji.

Zielona metamorfoza w Żurominie

Prezes ŻZK wskazuje na jeszcze jedną, mniej oczywistą korzyść, płynącą z realizacji projektu. Dzięki budowie nowej oczyszczalni spółka Żuromińskie Zakłady Komunalne będzie mogła przenieść swoją bazę transportową na miejsce po starej oczyszczalni. Stanie się to możliwe, gdyż nowy obiekt – mimo że znacznie wydajniejszy – zajmuje o wiele mniej miejsca. – Baza w tej chwili jest zlokalizowana w centrum osiedla domków jednorodzinnych. Ich mieszkańcy skarżą się na to sąsiedztwo. Wcale się temu nie dziwię. Po otwarciu nowej oczyszczalni będziemy mogli to zmienić i poprawić też komfort życia na tym osiedlu. W ciągu najbliższych kilku lat chcemy stworzyć kompleks, w którym skoncentrujemy całą naszą działalność związaną z usługami komunalnymi – informuje Sławomir Kowalewski.

Większa efektywność nowej oczyszczalni umożliwi rozwój gminy. Zmniejszy się też uciążliwość zapachowa zakładu, gdyż nowy obiekt będzie bardziej hermetyczny. – Jeśli oczyszczalnia funkcjonuje sprawnie, mieszkańcy się nią nie interesują. Może nawet wiele osób nie wiedzieć, że ona w ogóle istnieje. I tak za chwilę będzie w Żurominie – twierdzi Sławomir Kowalewski.

Inwestycja w nowoczesną technologię to nie tylko spełnienie dzisiejszych wymagań, ale także przygotowanie Żuromina na przyszłość. Dzięki temu miasto będzie mogło dynamicznie się rozwijać, jednocześnie dbając o środowisko i komfort swoich mieszkańców. To przykład, jak lokalne działania mogą zmieniać codzienne życie na lepsze – zarówno dla obecnych, jak i przyszłych pokoleń.

Marek Rokita

Projekt: Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Żurominie. Wartość projektu: ok. 30,2 mln zł. Dofinansowanie z UE: 20,3 mln zł

Powrót Następny artykuł