Solarna ławka piknikowa we Władysławowie, fot. Enovio

Solarne meble miejskie firmy Enovio

Nasze miasta ewoluują w kierunku smart cities. Zmieniają się zarówno architektura samych budynków, jak i organizacja przestrzeni miejskiej czy infrastruktura transportowa. Zmieniamy się także my, mieszkańcy. Nasze oczekiwania i potrzeby. Swój wkład w zrównoważony rozwój polskich miast ma firma Enovio z Warszawy – pomysłodawca, projektant i producent nowoczesnych inteligentnych mebli miejskich.

Historia Enovio sięga 2013 r. W pierwszych latach swojej działalności spółka opracowywała oprogramowanie oraz aplikacje i tworzyła projekty urządzeń IoT (internet of things). Rok 2016 wyznaczył w jej rozwoju kolejną cezurę, jaką było zainicjowanie prac badawczo-rozwojowych związanych z fotowoltaiką wykorzystywaną w zewnętrznych reklamach i innych rozwiązaniach z kręgu smart city. Dzięki wsparciu uzyskanemu z funduszy europejskich na lata 2014-2020 firma zrealizowała cztery projekty (piąty jest w toku), w ramach których prowadziła prace badawczo-rozwojowe. Ich celem było opracowanie innowacyjnych solarnych mebli miejskich, w których krzyżują się funkcjonalność odpowiadająca na potrzeby mieszkańców, niekonwencjonalna energetyka (OZE) i nowoczesny design.

Czujnik smogu, fot. Enovio
Czujnik smogu, fot. Enovio

Utworzenie zaplecza B+R

Kamieniem milowym w transformacji spółki była realizacja projektu „Utworzenie zaplecza badawczo-rozwojowego Enovio Sp. z o.o., zorientowanego na prowadzenie prac B+R w obszarze technologii geoinformacyjnych oraz systemów optoelektronicznych sfery Smart Cities”. Jak przyznaje Wojciech Olejniczak, współzałożyciel firmy: – Najbardziej pomógł nam projekt inwestycyjny dotyczący wybudowania własnego centrum badawczo-rozwojowego. Możliwość korzystania z własnych nowoczesnych maszyn do prototypowania, prowadzenia badań i wykonania próbnych serii spowodowała, że nasze prace projektowe i wdrożenia znacznie przyspieszyły. Przykładowo potrzebowaliśmy tylko 30 dni od pomysłu na solarny dyspenser dezynfekujący do jego wdrożenia na rynku [produkt był szybką odpowiedzią na potrzebę rozwiązań niezbędnych w czasie pandemii – AR]. Jesteśmy w trakcie realizacji projektu o nazwie „Smart Fence”, czyli systemu ogrodzeń fotowoltaicznych. Wiążemy duże nadzieje z komercjalizacją tego produktu i propozycją rozwiązań dla indywidualnych właścicieli domów, przedsiębiorców oraz wspólnot mieszkaniowych.

OZE w małej architekturze miasta

W koncepcje urbanistyczne, architektoniczne i infrastruktury miejskiej sukcesywnie wprowadzane są kolejne inteligentne rozwiązania. Nieodłączną cechą projektów małej architektury miejskiej wypracowywanych przez Enovio jest spójność z nowoczesną przestrzenią, ale też wykorzystywanie proekologicznych rozwiązań OZE, takich jak fotowoltaika.

Futurystyczne meble miejskie

Funkcje inteligentnych mebli miejskich – ławek, wiat przystankowych, paneli informacyjnych, wyświetlaczy reklam, stołów piknikowych czy stolików kawowych – powinny podążać za zmieniającym się stylem życia i potrzebami mieszkańców. Ulokowana w zacisznym miejscu smart ławka, zasilana z wbudowanych w nią paneli fotowoltaicznych (dzięki czemu jest energetycznie samowystarczalna i autonomiczna), staje się przestrzenią nie tylko rekreacji i odpoczynku, ale także pracy. Znajdujące się w niej gniazda USB pozwalają doładowywać wykorzystywany sprzęt, jak np. laptop czy smartfon.

Dyspenser solarny, fot. Enovio
Dyspenser solarny, fot. Enovio

Ławki solarne

Nasze produkty obniżają zużycie energii elektrycznej do zera, ponieważ same wytwarzają niezbędną do ich pracy energię bez konieczności podłączania ich do sieci, a nadwyżkę energetyczną można spożytkować do doładowania telefonu komórkowego czy innych urządzeń – mówi Wojciech Olejniczak. Nasi klienci są najbardziej zadowoleni właśnie z ławek solarnych i możliwości ładowania telefonów pod chmurką. W tym roku wdrożyliśmy dostawiane moduły fotowoltaiczne z ładowarkami USB do istniejących ławek. Uważamy, że jest to bardzo ciekawe rozwiązanie dla miast i zarządców nieruchomości, którzy mają już zabudowane skwery. Dzięki eleganckim modułom można w łatwy sposób unowocześnić praktycznie każdą ławkę.

Ławka solarna z podświetleniem, fot. Enovio
Ławka solarna z podświetleniem, fot. Enovio

Firma stara się szybko odpowiadać na potrzeby rynku. Te przestrzenie miasta, gdzie jest słaby dostęp do światła słonecznego, mobilizują projektantów Enovio do modyfikowania produktów tak, by panele solarne zbierały jak najwięcej energii ze słońca. Zespół inżynierów opracowuje i testuje nowe czujniki, które wprowadzane są do mebli miejskich.

Smart meble

Kolejną zaletą mebli miejskich zaprojektowanych przez Enovio jest ich interaktywność – gdy w pobliżu panelu z informacjami (np. na przystanku) nie ma nikogo, urządzenie się wyłącza, co pozwala zaoszczędzić energię. Sensory umożliwiają również wyświetlenie reklamy w zależności od liczby użytkowników w pobliżu nośnika. – Dodatkowo otworzyły też drogę do zastosowania rozwiązań proekologicznych, takich jak czujniki czystości powietrza czy czujniki do pomiaru parametrów pogodowych – mówi Wojciech Olejniczak.

Ekran e-papierowy, fot. Enovio
Ekran e-papierowy, fot. Enovio

Od 2019 r. produkty marki Enovio rozprzestrzeniają się na terenie całej Polski. Po zrealizowaniu kilkudziesięciu krajowych zamówień dla gmin i zarządców nieruchomości firma aktualnie kieruje swoją ofertę do innych państw Unii Europejskiej. – Na ten moment do każdego zamówienia podchodzimy indywidualnie. Nasza produkcja nie ma skali przemysłowej, ale po opracowaniu produktów i nabyciu doświadczenia przy ich wdrażaniu jesteśmy gotowi realizować większe zamówienia – deklaruje zespół Enovio.

Solarne stoliki

W katalogu solarnych mebli miejskich firmy pojawiły się też m.in. stoliki ogrodowe (ładujące telefon czy inne urządzenia), które mogą być wykorzystywane przez restauracje, hotele czy podczas eventów na świeżym powietrzu. Z kolei solarne stoliki kawowe sprawdzają się na plaży, w przestrzeniach publicznych czy w prywatnym ogródku indywidualnego klienta. – Dla wszystkich tych miejsc możemy zaproponować jeszcze leżaki solarne. Obserwujemy, że z powodu panującej sytuacji oraz wprowadzanych obostrzeń w porze wiosenno-letniej ludzie wolą spotkania na zewnątrz. Nasze produkty okazują się tam bardzo przydatne – dodaje Wojciech Olejniczak.

Smart kosz

Jednym z nowatorskich projektów jest multimedialny smart kosz, który oprócz możliwości segregacji odpadów posiada podświetlenie plakatu na jednym z boków, zasilane małym panelem fotowoltaicznym. Dzięki temu spełnia funkcję małej gabloty reklamowej. Ponadto posiada czujnik mierzenia jakości powietrza oraz pokazuje poziom napełnienia. Produkt ten zdobył nagrodę „Must Have” na Łódź Design Festival 2020.

Nagrody za innowacyjność dla Enovio

Innowacyjność i przyszłościowe myślenie o meblach miejskich firmy Enovio zostały docenione także za granicą. Na A’ Design Award 2020 w Mediolanie, jednym z najważniejszych europejskich konkursów innowacji i technologii, przyznano spółce dwie nagrody Gold Winner. Inteligentne meble miejskie zostały także zakwalifikowane – jako jedna z najbardziej innowacyjnych technologii – do ostatniego etapu edycji programu MIT EF Central & Easter Europe 2020.

Agata Rokita

Zwycięzca w plebiscycie #eFEktUE – nominacje do konkursu Lider Zmian 2023, subregion warszawski:

  • Utworzenie zaplecza badawczo-rozwojowego Enovio Sp. z o.o., zorientowanego na prowadzenie prac B+R w obszarze technologii geoinformacyjnych oraz systemów optoelektronicznych sfery Smart Cities

Pozostałe projekty z subregionu warszawskiego zgłoszone do plebiscytu:

  • Ochrona dziedzictwa kulturowego m.st. Warszawy poprzez dostosowanie wybranych obiektów zabytkowych do wdrożenia nowej oferty edukacyjno-kulturalnej
  • Głowica do klasyfikacji danych hiperspektralnych w czasie rzeczywistym metodą przyrostowego uczenia
  • Multidyscyplinarne Centrum Badawcze Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Innowacyjna edukacja w szkołach na Targówku
  • Mazowieckie Centrum Badawczo-Rozwojowe Diagnostyki Matki i Dziecka
  • Rozwój sieci tras rowerowych Warszawy w ramach ZIT WOF – etap I
  • Celem jest praca
  • Zakup 6 sztuk nowych pięcioczłonowych Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych
  • ABTSHIELD – tarcza przeciw botom i trollom internetowym

Więcej o Liderze Zmian.

Powrót Następny artykuł