Plac wodny dla dzieci z 16 urządzeniami wodnymi, fot. Urząd Miasta Pionki

Modernizacja infrastruktury nad Stawem Górnym w Pionkach

Latem nad Stawem Górnym w Pionkach znów są tłumy. Miejscowość przyciąga nie tylko bezpieczną ofertą wypoczynku, ale też bogatym wachlarzem atrakcji, które oferuje ośrodek wypoczynkowy – nie tylko w okresie letnim. Tu coś się dzieje przez cały rok. I pomyśleć, że jeszcze niedawno była tu dziczejąca plaża i dewastowane przez czas i ludzi budynki. Na szczęście to już przeszłość!

Przywrócenie utraconego na wiele lat obiektu wypoczynkowego to jeden z pomysłów na walkę z wykluczeniem i degradacją miasta, które bardzo dotkliwie przeszło transformację gospodarczą lat 90. XX w.

Miasto z prochu

Historia Pionek przez prawie niemal 80 lat była ściśle związana z Państwową Wytwórnią Prochu i Materiałów Kruszących, która po II wojnie światowej przekształciła się w Zakłady Chemiczne „Pronit”. Dzięki podjętej w 1922 r. przez Ministerstwo Spraw Wojskowych decyzji o budowie strategicznego zakładu w ostępach Puszczy Kozienickiej powstała osada przemysłowa, która następnie przekształciła się w miasto. Już w 1929 r. na przepływającej przez miejscowość rzece Zagożdżonce zbudowano sztuczny zbiornik wodny, zwany Stawem Górnym. Zbiornik jeszcze w okresie II Rzeczpospolitej był dla mieszkańców Pionek miejscem, gdzie spędzali czas wolny. Po wojnie na zachodnim brzegu Górnego Stawu powstał ośrodek wypoczynkowy z plażą, wypożyczalnią sprzętu wodnego i domkami letniskowymi, z których korzystali mieszkańcy miasta i okolicy. Sam zbiornik został przebudowany i powiększony w 1976 r. i – jak czas pokazał – była to na długie lata ostatnia przeprowadzona tu inwestycja.

Po transformacji ustrojowej Pronit wpadł w kłopoty finansowe, w efekcie których w 2000 r. ogłosił upadłość. Pionki utraciły nie tylko największy zakład pracy, ale również główny motor jego rozwoju. Nadszedł czas wzrostu bezrobocia, ubożenia mieszkańców i postępującej degradacji miasta, która nie ominęła również ośrodka nad Stawem Górnym.

Nowa szansa dla Pionek

Od kilku miesięcy wraca tu jednak życie i wracają też ludzie szukający bezpiecznego i atrakcyjnego miejsca wypoczynku – nad wodą i nie tylko. Dzieje się tak dzięki realizacji projektu „Modernizacja infrastruktury nad Stawem Górnym w Pionkach szansą na eliminację zjawisk kryzysowych oraz ożywienie społeczno-gospodarcze”, wspartego finansowo przez fundusze europejskie 2014-2020. Dzięki temu zmodernizowano budynki, zagospodarowano otoczenie, wybudowano wodny plac zabaw dla dzieci oraz podłączono ośrodek do sieci wodno-kanalizacyjnej.

Budynek „A” nad Stawem Górnym w Pionkach, fot. Urząd Miasta Pionki
Budynek „A” nad Stawem Górnym w Pionkach, fot. Urząd Miasta Pionki

Naszym celem było, by to zdegradowane miejsce zaczęło znów służyć miejskiej społeczności. I to się udało, bo ludzie chwalą, że wreszcie coś nad stawem się dzieje. To doskonałe miejsce na wypoczynek – mówi Robert Kowalczyk, burmistrz miasta Pionki. – Okolica nie jest bogata i nie każdego stać, żeby jechać na wakacje. A dzięki temu, że ten ośrodek powstał, nasi mieszkańcy, a szczególnie seniorzy oraz rodziny z dziećmi, mają gdzie spędzić swój wolny czas – dodaje.

Metamorfoza nad Stawem Górnym

Otoczenie Stawu Górnego zmieniło się nie do poznania. Szczególną uwagę zwraca budynek „A”, który przemienił się w architektoniczną perełkę. Niegdyś był on tylko parterowy – mieścił się tu lokal gastronomiczny i magazyn sprzętu wodnego. Po przebudowie znalazły w nim swoje miejsce: wypożyczalnia sprzętu, pokój socjalny dla ratowników, pokój medyczny oraz ogólnodostępny blok sanitarno-szatniowy. Na piętrze otwarto punkt gastronomiczny z tarasem, który bardzo szybko stał się popularnym miejscem spotkań mieszkańców miasta. Z kolei z sali konferencyjnej, urządzonej w imponującym przeszklonym pomieszczeniu, roztacza się widok na akwen. Organizowane są tam nie tylko szkolenia, ale również różnego rodzaju zajęcia kulturalne. Zgodnie z celem projektu, jakim obok zaoferowania wypoczynku i rekreacji na wysokim poziomie, jest także odbudowa tkanki społecznej miasta po głębokiej i bolesnej transformacji.

Budynek „A” nad Stawem Górnym w Pionkach, fot. Urząd Miasta Pionki
Budynek „A” nad Stawem Górnym w Pionkach, fot. Urząd Miasta Pionki

Przystosowania dla użytkowników

Ponadto obiekt został zaprojektowany z myślą o osobach niepełnosprawnych, m.in. zamontowano dla nich windę. Zadbano również o komfort osób z małymi dziećmi poprzez przystosowanie do ich potrzeb jednego z pomieszczeń. – Dzisiaj niezależnie od pogody wiele się dzieje nad naszym stawem – mówi Robert Kowalczyk. – Prowadzone są na przykład akcje charytatywne, jak „Ruszamy się – pomagamy” dla dzieci z niepełnosprawnościami czy zawody sportowe. Na przykład w lipcu Pionki były gospodarzem zawodów w ramach Pucharu Polski w darta – wymienia.

Przestrzeń dla warsztatów i szkoleń

Kolejnym obiektem zmodernizowanym w ramach projektu jest budynek „B”, w którym teraz są organizowane warsztaty, szkolenia i targi produktów lokalnego rzemiosła. Wydzielone zostały w nim pomieszczenia organizacyjne dla dwóch stowarzyszeń – Klubu Żeglarskiego i Stowarzyszenia Motocyklowego Pionki oraz szkutnia dla jachtów i łódek. Wewnątrz znajdują się również pomieszczenia noclegowe przeznaczone na wynajem o funkcji hostelu.

Budynek „B” nad Stawem Górnym w Pionkach, fot. Urząd Miasta Pionki
Budynek „B” nad Stawem Górnym w Pionkach, fot. Urząd Miasta Pionki

Działaniem wieńczącym realizację projektu było wybudowanie placu wodnego dla dzieci Splash park z 16 urządzeniami wodnymi. Umożliwia on doskonałą oraz bezpieczną formę zabawy dla najmłodszych. To jedyne takie miejsce w regionie, nic więc dziwnego, że przyciąga rodziny z dziećmi z odległych okolic.

Zielone Pionki

Odbudowa ośrodka wpisuje się w szerzej zakrojone działania pionkowskiego samorządu. Celem równolegle realizowanego projektu „Zielone Pionki – zagospodarowanie i odnowa terenów zieleni w krajobrazie miejskim” jest rewitalizacja ogólnodostępnych terenów zieleni w mieście, jakich wciąż bardzo brakuje. Odbudowa ośrodka nad Stawem Górnym była niezwykle ważną częścią tego planu. – Takie projekty jak ten pozwalają uwierzyć ludziom w małym mieście, że warto coś robić, że w małym mieście też można żyć godnie i jest gdzie spędzić wolny czas w atrakcyjny i kulturalny sposób – zaznacza burmistrz Robert Kowalczyk.

Marek Rokita

Zwycięzca w plebiscycie #eFEktUE – nominacje do konkursu Lider Zmian 2023, subregion radomski:

  • Modernizacja infrastruktury nad Stawem Górnym w Pionkach szansą na eliminację zjawisk kryzysowych oraz ożywienie społeczno-gospodarcze

Pozostałe projekty z subregionu radomskiego zgłoszone do plebiscytu:

  • Rozwój aktywności społeczno-gospodarczej obszarów rewitalizowanych poprzez: zagospodarowanie terenu nad zalewem, rzeką Korzeniówką oraz modernizację kina Górnik w Szydłowcu
  • Rozbudowa, modernizacja i doposażenie Szpitala w Iłży w celu zwiększenia dostępności usług medycznych SPZZOZ Szpital w Iłży (sprzęt medyczny)
  • Wzrost dostępności oraz rozwój zasobów kulturowych poprzez rozbudowę i przebudowę zabytkowego kina „Świt” w Zwoleniu

Więcej o Liderze Zmian.

Powrót Następny artykuł