Laureaci konkursu Lider Zmian Funduszy Europejskich 2023, fot. A. Krzysztofik/MJWPU

Lider Zmian Funduszy Europejskich 2023

Przedsiębiorczy, innowacyjni, wyznaczający kierunki rozwoju. Tacy są właśnie mazowieccy liderzy zmian. Od kilku lat odkrywamy ich dzięki konkursowi Lider Zmian Funduszy Europejskich. Laureatów tegorocznej edycji poznaliśmy 14 listopada br. podczas 13. Forum Rozwoju Mazowsza.

Do tegorocznej edycji konkursu zostało zgłoszonych 126 projektów w siedmiu kategoriach:

Poznajmy najlepszych!

Kategoria: Zielone Fundusze Europejskie

Miejsce I

Gmina Miasta Radomia: Termomodernizacja Budynku Zespołu Szkół Elektronicznych przy ul. Sadkowskiej 19 w Radomiu

Dzięki inwestycji o 75 proc. (w stosunku do stanu przed realizacją projektu) zmniejszyło się zapotrzebowanie obiektu na energię. Docieplone zostały ściany i stropy, zamontowano panele fotowoltaiczne. Zmodernizowano instalację elektryczną, usprawniono instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Miejsce II

Gmina Czarnia: Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza w gminie Czarnia

W domach mieszkalnych wymieniono pięć źródeł ciepła (kotłami na pellet oraz elektrycznymi zastąpiono kotły na węgiel) i zamontowano na nich pięć instalacji fotowoltaicznych. Modernizację energetyczną przeprowadzono w pięciu budynkach użyteczności publicznej w Czarni, Długim oraz Surowem.

Miejsce III

Miasto stołeczne Warszawa i partner projektu Mazowiecka Agencja Energetyczna sp. z o.o.: Modernizacja zabytkowego budynku Pałacyku Konopackiego i jego otoczenia w celu aktywizacji społecznej i gospodarczej warszawskiej Pragi

W zmodernizowanym Pałacyku Konopackiego powstało sąsiedzkie centrum aktywności. Założony w budynku Dom Kultury Praga wspiera integrację mieszkańców Nowej Pragi. Pobliski ogród po uporządkowaniu stał się pierwszą zieloną enklawą na Nowej Pradze.

Kategoria: Cyfrowe Fundusze Europejskie

Miejsce I

Akademia Leona Koźmińskiego: E-Akademia – wdrożenie e-usług w Akademii Leona Koźmińskiego

Owocem projektu jest portal myKozminski oferujący 13 usług funkcjonalnych. Są nimi m.in. e-dyplom, e-obecność, e-edukacja czy e-klinika przedsiębiorczości. Wykorzystując wdrożone rozwiązania, Akademia skutecznie stawiła czoło pandemii COVID-19.

Miejsce II

Centrum Medyczne im. Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie: Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej – Wdrożenie e-usług dla pacjentów Centrum Medycznego im. Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie

E-obchód, e-wizyta, e-wypis i e-Medycyna Pracy – takie m.in. narzędzia mają dziś do dyspozycji pracownicy centrum medycznego, pacjenci i kontrahenci szpitala. Poszczególne elementy uzupełniają się, tworząc system kompletnych usług medycznych.

Miejsce III

Gmina Nadarzyn: Wdrożenie e-usług w gminie Nadarzyn

W gminie Nadarzyn można korzystać z takich e-usług jak m.in. e-podatki od nieruchomości, e-woda-ścieki lub e-informacja przestrzenna. Ruszył także system „Mój Nadarzyn”, który powiadamia np. o wyłączeniach w sieci energetycznej czy wodociągowej.

Kategoria: Mobilne Fundusze Europejskie

Miejsce I

Gmina Wyszków: Budowa obwodnicy śródmiejskiej Wyszkowa – etap III i IV

Inwestycja rozładowała ruch samochodowy w korkującym się centrum Wyszkowa. Nowa droga (1,8 km) zwiększyła dostępność dzielnicy przemysłowej. Nowy wiadukt nad linią kolejową zwiększył bezpieczeństwo jadących w tej części miasta.

Miejsce II

Gmina Miasto Płock: Budowa trasy północno-zachodniej miasta Płocka

Nowe odcinki (węzeł „Boryszewo” w ul. Otolińskiej – węzeł „Bielska”, węzeł „Bielska” – węzeł „Długa”) zwiększyły konkurencyjność Obszaru Funkcjonalnego Miasta Płocka. Bardziej dostępne pod względem komunikacyjności jest także północne Mazowsze.

Miejsce III

Koleje Mazowieckie sp. z o.o.: Zakup 6 sztuk nowych pięcioczłonowych Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych

Sześć nowych Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych obsługuje połączenia regionalne w woj. mazowieckim po zmodernizowanej sieci TEN-T między Warszawą a Działdowem (woj. warmińsko-mazurskie). Nowy symulator jazdy pociągiem podnosi umiejętności maszynistów i kandydatów do tego zawodu.

Kategoria: Fundusze Europejskie dla Młodych

Miejsce I

Gmina Miasto Płock: Zawodowe B2B w Zespole Szkół Usług i Przedsiębiorczości w Płocku

Umiejętności zawodowe podniosło ponad 340 uczniów kształcących się m.in. w zawodach technik organizacji turystyki, technik przemysłu mody i technik usług fryzjerskich. 14 nauczycieli uczestniczyło w szkoleniach rozszerzających kompetencje zawodowe. Zakupiono sprzęt i materiały do pracowni fryzjerskiej, gastronomicznej, mody i reklamy.

Miejsce II

Urząd Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy: Przyjazne przedszkole dla wszystkich dzieci

W Przedszkolu nr 414 dla 240 przedszkolaków wprowadzono dodatkowe zajęcia. Obejmowały one m.in. sensoplastykę, logorytmikę, trening umiejętności społecznych oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Dzięki szkoleniom 50 nauczycieli podniosło swoje kompetencje. Dla dzieci z niepełnosprawnościami kupiono wyposażenie i sprzęt.

Miejsce III

Fundacja Rozwoju Edukacji Małego Inżyniera i partner projektu Urząd Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy: Zostań Mistrzem Kompetencji w Szkole Podstawowej nr 356

Szkoła zyskała sprzęt i pomoce naukowe do pracowni przyrodniczej, biologicznej, matematycznej i komputerowej. Z dodatkowych zajęć skorzystało 202 uczniów. W wakacje organizowano półkolonie edukacyjne. Utworzona międzyszkolna pracownia biologiczna jest udostępniana szkołom podstawowym nr 110 i 118.

Kategoria: Fundusze Europejskie bliskie mieszkańcom

Miejsce I

Miasto Węgrów i partner projektu Powiat Węgrowski: Zagospodarowanie dawnego browaru przyklasztornego do nowych funkcji usługowo-gastronomicznych

Wyremontowane zabytkowe budynki dawnego browaru i manufaktury pełnią nowe funkcje społeczne i gospodarcze – działa tu m.in. Spółdzielnia Socjalna „Węgrowianka”. W zrewitalizowanym parku im. Armii Krajowej i jego otoczeniu znajdują się teraz amfiteatr, skatepark, park linowy, plac zabaw i boisko.

Miejsce II

Miasto Stołeczne Warszawa i partner projektu Stowarzyszenie Niepełnosprawni dla Środowiska EKON: Opiekuńcza Warszawa

103 niesamodzielnym mieszkańcom Warszawy zaoferowano usługi opiekuńcze lub mieszkanie wspomagane. Założono bezpłatną wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. Można tu wynająć m.in. łóżka rehabilitacyjne elektryczne, podnośniki kąpielowo-transportowe, balkoniki i koncentratory tlenu.

Miejsce III

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce: Zwiększenie dostępności do usług zdrowotnych w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce

W szpitalu utworzono Oddział Rehabilitacji Ogólnoustrojowej z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej, do którego kupiono specjalistyczną aparaturę medyczną i wyposażenie. W sprzęt i aparaturę wzbogaciły się także m.in. Zakład Rehabilitacji, Sala Operacyjna Ortopedyczna i Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej.

Kategoria: Przedsiębiorcze Fundusze Europejskie

Miejsce I

A-Z Color sp. z o.o. sp. k.: Wdrażanie innowacyjnej technologii fotostabilizacji opakowań giętkich i etykiet

Firma z miejscowości Antonie k. Ostrołęki wdrożyła własną technologię, która rozwiązuje problem fotodegradacji opakowań i etykiet w branży spożywczej. Wprowadziła na rynki krajowy i zagraniczne nowy produkt: opakowania i etykiety zabezpieczone przed działaniem promieniowania ultrafioletowego.

Miejsce II

HiSkin sp. z o.o.: Wdrożenie wyników prac B+R w celu wprowadzenia na rynek innowacyjnej linii wegańskich kosmetyków dedykowanych włosom o różnej porowatości

Firma z Wyszogrodu zakupiła urządzenia do produkcji nowej linii wegańskich kosmetyków do włosów o różnej porowatości. Linia „Crazy Hair” składa się z 10 innowacyjnych, wysokiej jakości kosmetyków: szamponów, odżywek, miksów olejowych, peelingu i wcierki.

Miejsce III

Grehen sp. z o.o.: Wdrożenie wyników prac B+R nad platformą CENT® (CultureEcologyNatureTechnology®) w celu wprowadzenia na rynek szerokiej oferty produktów biodostępnych dla skóry i przyjaznych środowisku naturalnemu, opartych na technologii ciekłych kryształów

Firma z Dyzina uruchomiła produkcję kosmetyków opartych na strukturach ciekłokrystalicznych, tj. na platformie CENT® (CultureEcologyNatureTechnology®). Kremy, maski, serum i płaty mają wyjątkowe działanie odbudowujące, kojące, łagodzące i nawilżające skórę.

Kategoria: Nowoczesne Fundusze Europejskie (ocena kapituły)

Miejsce I

Instytut Matki i Dziecka: Mazowieckie Centrum Badawczo-Rozwojowe Diagnostyki Matki i Dziecka

Dzięki zakupowi wysokospecjalistycznej aparatury laboratoryjnej na wyższy poziom weszła diagnostyka z zakresu m.in. genetyki medycznej i diagnostyki wrodzonych wad metabolizmu. Opracowane w utworzonym Mazowieckim Centrum Badawczo-Rozwojowym Diagnostyki Matki i Dziecka w Warszawie nowe metody diagnostyczne poprawią trafność diagnostyczną i zakres analizowanych parametrów.

Miejsce II

Sieć Badawcza Łukasiewicz Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy (ITeE-PIB): Utworzenie Ośrodka Inteligentnych Specjalizacji w Zakresie Innowacyjnych Technologii Przemysłowych oraz Bezpieczeństwa Technicznego i Środowiskowego

W utworzonym w Radomiu Ośrodku Inteligentnych Specjalizacji w Zakresie Innowacyjnych Technologii Przemysłowych oraz Bezpieczeństwa Technicznego i Środowiskowego w ITeE-PIB prowadzone są prace badawcze i aplikacyjne z zakresu m.in. mechatroniki i optomechatroniki oraz zaawansowanych technologii materiałowych, szczególnie inżynierii powierzchni czy wspomagania pasywnego budownictwa.

Miejsce III

Sieć Badawcza Łukasiewicz Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy (ITeE-PIB): Centrum Prototypowania Instytutu Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy w Radomiu

Otwarte w Radomiu Centrum Prototypowania ITeE-PIB wspiera rozwój nowatorskich rozwiązań produktowych opracowywanych w ośrodkach naukowych i zakładach przemysłowych Mazowsza. Powstają tu m.in. zaawansowane systemy technologiczne do przyrostowego wytwarzania złożonych elementów konstrukcyjnych, które stosuje się w prototypach innowacyjnych maszyn i urządzeń procesowych.

Powrót Następny artykuł