Forum Rozwoju Mazowsza 2023, fot. Agata Krzysztofik/MJWPU

Forum Rozwoju Mazowsza 2023

Prezentujemy, dyskutujemy, wsłuchujemy się i świętujemy. W takiej właśnie atmosferze upłynęło tegoroczne Forum Rozwoju Mazowsza. Odbyło się już po raz trzynasty. Kolejny raz zagościliśmy w przestrzeni konferencyjnej Stadionu Miejskiego Legii Warszawa im. Marszałka J. Piłsudskiego przy ul. Łazienkowskiej.

Dwa dni (14-15 listopada) były wypełnione prezentacjami w części wystawowej, debatami, warsztatami, konsultacjami i inspirującymi rozmowami. Wydarzenie współtworzyło ponad 70 ekspertów i 53 podmioty reprezentujące różne środowiska – od administracji, przez organizacje pozarządowe, po naukę i biznes.

Szczęśliwa trzynastka

Trzynastka to – wbrew przesądom – szczęśliwa liczba. Tegoroczna edycja wydarzenia organizowanego przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych przyciągnęła rekordową liczbę uczestników. 1,4 tys. osób zagościło na Łazienkowskiej, a kolejne 5,8 tys. osób oglądało transmisję z FRM na żywo. Szczęśliwa również dla beneficjentów, którym stworzono okazję do tego świętowania. W uroczystej atmosferze ogłoszono finalistów konkursu Lider Zmian Funduszy Europejskich, a zwycięzcy przy błyskach fleszy odebrali statuetki.

Czas przyspieszył

Trudno oprzeć się wrażeniu, że czas przyspieszył. Na 13. FRM zetknęły się ze sobą trzy perspektywy. Podsumowaliśmy siedmiolatkę 2014-2020, z której programy właśnie są „domykane” (n+3). Jesteśmy rok od rozpoczęcia realizacji programów na lata 2021-2027. I już toczy się debata o przyszłości polityki spójności. Wspomniała o tym w swoim przesłaniu do uczestników Forum Elisa Ferreira, unijna komisarz ds. spójności i reform: – Rozpoczęliśmy już międzynarodową debatę o tym, co zrobić, aby zielona i cyfrowa transformacja nie pozostawiły żadnego regionu w tyle, jak radzić sobie z kryzysami, niestabilnością międzynarodową czy wyzwaniami demograficznymi, takimi jak starzenie się społeczeństwa czy zjawiskiem drenażu mózgów. Chcielibyśmy poznać opinie na wszystkie te tematy. Przyszłość jest w Waszych rękach!

Można poczuć ciężar odpowiedzialności. Ale wydaje się, że organizatorzy i uczestnicy Forum sprostali temu wyzwaniu. Bo zróżnicowane tematycznie debaty cechowała świeżość spojrzenia. Tematy kilku z nich znajdą rozwinięcie na kolejnych stronach.

Angażująca przestrzeń

W przestrzeni wystawowej mocno wyróżniały się instytucje i fundacje związane z edukacją i nauką, choć wcale nie stanowiły większości wśród 53 partnerów wydarzenia. Byli jednak bardzo aktywni i widoczni. Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego zaprezentowała wyniki swoich prac badawczo-rozwojowych – i to już w formie gotowych produktów edukacyjnych. Na stoisku Fundacji STEAM Polska można było poznać ofertę wsparcia metodologicznego nauczycieli. STEAM to nowatorskie podejście do nauczania oparte na pięciu blokach przedmiotowych: nauki przyrodnicze, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka. Organizacja nie tylko szkoli kadry szkół, ale też bierze udział w certyfikowaniu nauczycieli i placówek edukacyjnych.

Kraina obfitości

Swoimi osiągnięciami chwalili się uczniowie mazowieckich szkół o różnych profilach kształcenia. Roboty edukacyjne, gogle do wirtualnej rzeczywistości, klocki, pojazdy autonomiczne, gry planszowe – to wszystko wciągało odwiedzających zgodnie z zasadą – najlepiej coś poznawać przez doświadczenie. W podobny sposób można było zapoznać się z efektami wsparcia z Funduszy Europejskich. Bo oprócz oglądania wystawy fotograficznej „Tropy Europy” uczestnicy mogli zagrać w grę pod tą samą nazwą.

Partnerzy wydarzenia zaprosili uczestników do fascynującego świata art déco, czasów romantyzmu czy tradycyjnej sztuki wycinanki. Po tej podróży w czasie można było poznać tajniki produkcji filmu. Wiele osób skorzystało z okazji do przebadania słuchu, skóry, poziomu cukru. Zainteresowani bardziej kreatywnymi działaniami mogli spróbować sił w tworzeniu własnych perfum.

Możliwościami swoich laboratoriów i centrów transferu technologii pochwaliły się najlepsze w kraju uczelnie. Nie zabrakło możliwości skonsultowania pomysłów na kolejne ambitne projekty. Można na ich realizację zdobyć pieniądze z programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 oraz innych instrumentów wsparcia.

Powrót Następny artykuł