Koleje Mazowieckie: przez Unię do nowoczesności

Wsiąść do pociągu… Na pewno nie byle jakiego. I pojechać szybciej, ciszej, wygodniej, nowocześnie i komfortowo. Dzięki funduszom europejskim, w tym m.in. wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego, Koleje Mazowieckie weszły na nowe tory rozwoju. Sprawdźmy tę nową jakość.

Spółka Koleje Mazowieckie (KM) została powołana 29 lipca 2004 r., niecałe trzy miesiące po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Od tego czasu stała się w Polsce jednym z największych beneficjentów funduszy unijnych. Przez 15 lat uzyskała łącznie prawie 2 mld zł dofinansowania z dwóch programów operacyjnych: Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego (RPO WM) oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

Dwa pociągi FLIRT
„Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o.

Tak duża pomoc finansowa pozwoliła na modernizację i wymianę taboru obsługującego 15 linii, na których kursują pociągi Kolei Mazowieckich. W perspektywie finansowej 2007-2013 alokacja środków przekroczyła miliard złotych, co poszerzyło flotę o 73 pojazdy szynowe. Wśród nich było 13 lokomotyw, 38 elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT) oraz 22 wagony piętrowe. Dzięki RPO WM zrealizowano dwa projekty zakupu i modernizacji taboru. W ramach „Modernizacji elektrycznych zespołów trakcyjnych” unowocześniono aż 184 sztuki EZT. Drugi projekt („Zakup 11 nowych, dwukabinowych lokomotyw elektrycznych”) rozszerzył flotę o lokomotywy typu push-pull. Były to pierwsze takie na polskich torach, umożliwiające zmianę kierunku jazdy składu bez przepinania lokomotywy. Wartość obu projektów przekroczyła 400 mln zł, a dofinansowanie wyniosło ponad 150 mln zł.

 Na to, jak pasażerowie oceniają ofertę Kolei Mazowieckich, mają wpływ – oprócz infrastruktury i taboru – również standardy obsługi pasażerskiej. O wspomnieniach z podróży pociągiem decyduje jakość obsługi przez konduktorów, ich pomoc, życzliwość, oraz reakcja na sytuacje.

W poprzedniej perspektywie finansowej Wydział Rozwoju Kadr i Spraw Socjalnych zrealizował również projekt szkoleniowy „Kolej na przyjazną kolej”, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, w którym wzięło udział prawie 1700 osób. Był on skierowany przede wszystkim do pracowników mających bezpośredni kontakt z podróżnymi. W ramach szkoleń oferowaliśmy naukę podstaw języka migowego, podstaw języka angielskiego w zakresie zwrotów i słownictwa skupionych wokół potrzeb podróżnego, profesjonalnej obsługi podróżnego, a także kontroli emocji i walki ze stresem. Ten ostatni cykl szkoleń był skierowany do maszynistów i pomocników maszynistów, natomiast pozostałe do kasjerów oraz informatorów, kierowników pociągów i konduktorów – tłumaczy Cezary Lewandowski, członek zarządu, dyrektor finansowy KM.

 Nowe możliwości, nowa jakość

Koleje Mazowieckie nie zwalniają tempa. – W obecnej perspektywie udało się uzyskać dofinansowanie na rekordowo wysokim poziomie – mówi prezes Lewandowski. Łączna kwota pozyskanych środków finansowych w perspektywie 2014-2020 wynosi ok. 800 mln zł, z czego ponad 220 mln zł zostało przyznane z RPO WM. Ta kwota otrzymana z programu regionalnego, została przeznaczona na realizację dwóch projektów: tj. „Modernizacja 39 sztuk elektrycznych zespołów trakcyjnych” i „Zakup 6 sztuk nowych pięcioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych”. Z efektów pierwszego z nich, o wartości prawie 200 mln zł, już korzystają podróżni.

Wagon czołowy EN57AL
Wagon czołowy, fot. „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o.

To był naprawdę ważny krok w zakresie podnoszenia standardów podróży. Każdy z 39 pojazdów posiada m.in.: klimatyzację przedziałów pasażerskich, komfortowe i wyciszone wnętrze, nowe okna, podłogi, ściany i wygodne fotele. Do dyspozycji podróżnych są też nowoczesne toalety z zamkniętym obiegiem (co jest korzystne dla środowiska). Pasażerowie mogą także korzystać z gniazdek elektrycznych zamontowanych pod fotelami. Pojazdy posiadają przejrzysty system informacji pasażerskiej, wi-fi, a także monitoring zewnętrzny oraz wewnętrzny. Myślę, że różnicę pasażerowie są już w stanie zauważyć, wsiadając do pociągu – ocenia Cezary Lewandowski.


Z kolei nowe pociągi, dostarczone w wyniku realizacji drugiego projektu, który właśnie się rozpoczął (zakup 6 EZT-ów typu FLIRT), mają zapewnić jeszcze wyższy standard podróżowania. Są one znacznie lżejsze, nowocześniejsze i energooszczędne – wykonane ze stopu aluminium (a nie ze stali), co przekładać się będzie m.in. na koszt ich eksploatacji, gdyż rzadziej trzeba będzie wymieniać koła. Nowe składy mają zużywać także mniej energii, dzięki czemu będą one bardziej ekologiczne. Standardem wyposażenia będą defibrylatory AED. Wagony będą jednoprzestrzenne, połączone przegubami, umożliwiającymi swobodne przemieszczanie się pasażerów. Będą także klimatyzowane oraz wyposażone w wewnętrzny i zewnętrzny monitoring, platformę dla wózków osób z niepełnosprawnościami, miejsca dla wózków inwalidzkich, dziecięcych i rowerów, a także interkom umożliwiający kontakt z maszynistą w sytuacjach awaryjnych. We wszystkich znajdą się też moduły Europejskiego Systemu Sterowania Pociągu (ETCS) poziomu drugiego, który zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa na torach.

Do pracy i na lotnisko

Pierwsze z nowych 6 EZT będą wyjeżdżać na tory na przełomie listopada i grudnia 2019 r., ostatnie – w pierwszym kwartale przyszłego roku. Natomiast do końca drugiego kwartału 2022 r. na tory wyjadą dodatkowe 55 pojazdów zakupionych dzięki wsparciu POIiŚ. Nowe pojazdy będą obsługiwać trasy w granicach Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego. Pierwszych sześć sztuk zostanie skierowanych na linię Warszawa-Działdowo, następne m.in. do Sochaczewa, Skierniewic, Góry Kalwarii, Modlina, Mińska Mazowieckiego oraz Tłuszcza. Jednostki nie będą więc kursować na nowych trasach, z jednym wyjątkiem – 16 sztuk EZT typu „Elf” będzie obsługiwać linię pomiędzy Lotniskiem Chopina a portem lotniczym w Modlinie, która powinna powstać w ciągu najbliższych lat. Obecnie podróżni udający się na modlińskie lotnisko muszą ostatni odcinek do terminala pokonywać autobusem.

Bez funduszy unijnych spółka nie byłaby w stanie zrealizować projektów zakupowych ani modernizacyjnych w tak dużym zakresie, jak to się faktycznie dokonało. Zakup 73 pojazdów w latach 2007-2013 to była ogromna inwestycja, która pozwoliła na wyraźną poprawę jakości podróży na Mazowszu. W obecnej perspektywie kupujemy kolejne pojazdy – 61 EZT z dofinansowaniem ze środków unijnych, a łączny kontrakt opiewa na 71 sztuk EZT. Będą to pojazdy pięcioczłonowe, więc zapewnią większą pojemność i jeszcze wyższy komfort podróży niż te, które były zakupione w początkowych latach działalności spółki – podsumowuje prezes Lewandowski.

Liczba pasażerów podróżujących Kolejami Mazowieckimi stale rośnie. Po pierwszym roku działalności (2005) wyniosła ok. 40 mln, a w 2018 r. – niemal 60 mln. Progres nie jest liniowy, zakłócają go remonty i modernizacje linii kolejowych obsługiwanych przez spółkę. Jednak z drugiej strony, to dzięki nim podróż pociągiem staje się bardziej atrakcyjna i konkurencyjna w porównaniu do innych środków transportu. Warto się o tym przekonać, odwiedzając w wakacje choćby opisane na kolejnych stronach ciekawe obiekty w Ostrołęce czy Pomiechówku.

 Marek Rokita

Bilet turysty

Od 1 lipca do 31 sierpnia br. pasażerowie Kolei Mazowieckich mają możliwość podróżowania na podstawie biletu sieciowego.Bilet ten umożliwia nieograniczoną liczbę przejazdów pociągami KM przez 3 dowolnie wybrane dni w terminie jego ważności, z wyjątkiem pociągu „Słoneczny”. Obszar ważności biletu sieciowego jest ograniczony i obejmuje stacje: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Małkinia, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko-Kamienna oraz Drzewica.Bilet turysty ważny jest przez 10 dni, licząc od daty wydania lub daty wskazanej przez podróżnego. Do biletu wydawany jest karnet, na którym oznaczone jest rozpoczęcie każdego z trzech dni ważności biletu. Jego cena wynosi 67 zł.

 Przekraczamy granice województwa

W okresie wakacyjnym Koleje Mazowieckie zapraszają na pokład pociągu „Słoneczny”, którym można dojechać do Trójmiasta i Ustki. Na podróżnych czekają nowoczesne wagony piętrowe: klimatyzowane, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, wyposażone w przewijaki dla niemowląt oraz stojaki na rowery. W pociągu można bezpłatnie przewieźć naszego czworonoga, czy też rower.

Więcej informacji: https://sloneczny.mazowieckie.com.pl/

Powrót Następny artykuł