Prototyp robota humanoidalnego firmy Nexio Management, fot. MJWPU

Firma Nexio Management pracuje nad robotem humanoidem

Ponad 40 lat temu „Gwiezdne wojny” George’a Lucasa wprowadziły nas w świat, w którym droidy takie jak C-3PO pełniły funkcję pomocników w codziennym życiu. To, co kiedyś wydawało się fantazją, dziś przybiera realne kształty. Przykładem na to jest nowatorski projekt realizowany przez Nexio Management. Humanoid, nad którym pracuje firma, ma zrewolucjonizować obsługę klienta i otworzyć nowy rozdział w erze nowoczesnych technologii.

Nexio Management działa na polskim rynku od przeszło 17 lat. Specjalizując się w IT, sięga po najnowocześniejsze dostępne technologie. Opracowuje autorskie koncepcje dla klientów, testuje i wdraża systemy informatyczne. – W naszej firmie zawsze tworzyliśmy innowacyjne rozwiązania. A skoro świat idzie w stronę robotyki, postanowiliśmy zaistnieć także w tym sektorze. Uznaliśmy, że dzięki robotom nasi klienci lepiej będą realizować swoje potrzeby biznesowe – wspomina genezę projektów, w ramach których powstały humanoid do obsługi klienta i robot NOMP, Adam Jac, COO w Nexio Management.

Humanoidalny robot do obsługi klienta

We współpracy ze specjalistami z Instytutu Automatyki i Robotyki na Politechnice Poznańskiej oraz przy wsparciu Funduszy Europejskich został opracowany prototyp humanoidalnego robota do obsługi klienta. – To fizyczna maszyna. Na hackathonach, na których go prezentowaliśmy, wzbudzał ogromne zainteresowanie programistów. Robot wywołuje gorące emocje. Na razie to konstrukcja otwarta – poza ramą jest przezroczysty, można zajrzeć do jego środka. Widać w nim wszystko, co się z czym łączy, jak to działa. Gdy go obudujemy, będzie robił bardziej przyjazne wrażenie – mówi Artur Męcina, dyrektor ds. technologii i realizacji projektów w Nexio Management.

Wyposażony w sztuczną inteligencję humanoid będzie przede wszystkim obsługiwać klientów w salonach dużego operatora telekomunikacyjnego. W dalszych planach są również banki i punkty handlowe (duże sklepy ze sprzętem RTV i AGD, galerie i centra handlowe). Robot potrafi rozpoznać twarz klienta, analizować jego wypowiedzi, udzielać odpowiedzi w formie głosowej czy wizualnej oraz podejmować odpowiednie działania, tak aby rozwiązać wszystkie zgłaszane problemy. Według klasyfikacji automatyczności zaproponowanej przez „Journal of Human-Robot Interaction” jego skuteczność osiąga imponujące 8-9 punktów w 10-punktowej skali.

Od software’u do empatii

– Teraz wypracowany w projekcie ogólny model customizujemy, czyli dostosowujemy do specyfiki branży. Oznacza to, że moduł oprogramowania rozbudowujemy i dodajemy w nim określone elementy pozwalające robotowi wykonywać zadania, jakie będzie miał w swojej pracy – wyjaśnia Artur Męcina. – Obecnie skupiliśmy uwagę na module empatii i rozpoznawania emocji. Chcielibyśmy w jak największym stopniu zatrzeć wrażenie, że rozmowa odbywa się z robotem. Dążymy do tego, by humanoid w swoich reakcjach był zbliżony do człowieka. Nie jest to łatwe, ale bardzo ciekawe. Sztuczna inteligencja i najnowsze technologie pozwalają na szukanie takich rozwiązań.

Zapytani o największe wyzwania przy tworzeniu robota, przedstawiciele Nexio wskazują na złożoność integrowania wielu różnorodnych elementów: od wizji, przez głos, kinetykę, mechanikę, aż po sterowanie oraz inteligencję, która nadzoruje cały ten skomplikowany system.

Robot pracuje wśród nas

Na kolejnym etapie robot będzie poddany obserwacji w środowisku zamkniętym. Przeszkolone osoby, które są świadome jego potencjału i ograniczeń, mają nadzorować działania. Po niezbędnych udoskonaleniach robot zostanie wprowadzony do salonów sprzedaży – na przełomie 2023 i 2024 r. Chociaż działa on w dużej mierze autonomicznie, nadzór człowieka nadal będzie kluczowy. – Oczywiście bezpieczeństwo – a mam tu na myśli ruch i zachowanie stabilności humanoida – jest priorytetem. Jak każde urządzenie może on stanowić pewną niewiadomą. Znajduje się w nim jeden centralny wyłącznik – naciskając go, odetniemy robotowi prąd. Staramy się go tak zaprogramować, by nie był nachalny. Będzie pracować w salonie, ale nie ma zagadywać wszystkich klientów. Tej cienkiej granicy nie powinien przekroczyć – tłumaczy Artur Męcina. – Na rynku dużo jest chatbotów i voicebotów, czyli urządzeń działających w przestrzeni publicznej, pełniących funkcje marketingowe. Natomiast takiego robota jak nasz nie ma. W odróżnieniu od urządzeń konkurencji ten model ma nie tylko obsługiwać klientów, ale przede wszystkim odciążać pracowników firm w najbardziej powtarzalnych czynnościach. Ma faktycznie pomagać w obsłudze, a wręcz zastąpić człowieka. To nie jest zabawka do zadań rekreacyjno-marketingowych – podkreśla Adam Jac.

Prototyp robota malującego Nexio Oil Painting Machine

Innym interesującym projektem, który powstał dzięki wsparciu ze środków unijnych i współpracy z Radomskim Instytutem Elektroniki, jest prototyp robota malującego – NOPM (Nexio Oil Painting Machine). To urządzenie zdolne do tworzenia obrazów na podstawie cyfrowych plików. Używa do tego tradycyjnych narzędzi malarskich i palety kolorów CMYK. Naśladując ruchy ludzkiej ręki, porusza pędzlem (o różnej grubości), dobiera i miesza farby (olejne, akrylowe lub inne specjalistyczne), by tworzyć dzieła o maksymalnych wymiarach 2×3 m. – Robot malujący był efektem realizacji projektu badawczo-rozwojowego, którego nie będziemy kontynuować. Nie widzimy możliwości komercyjnego zastosowania tej maszyny. To jednak dla nas ważne doświadczenie i etap rozwoju. Nauczyliśmy się bardzo dużo zarówno o malowaniu obrazów, jak też procesie realizacji prac B+R. Największą korzyścią jest to, że wiedza uzyskana w tym projekcie przydała się nam przy opracowywaniu humanoida – ocenia Artur Męcina.

Przedstawiciele Nexio nie mają wątpliwości, że przyszłość należy do robotyki. – Wcześniej czy później roboty będą nas obsługiwać. Nie ma od tego odwrotu. Chcemy w tym uczestniczyć. I pracujemy nad tym – podsumowują.

Agata Rokita

Chcesz zobaczyć robota humanoidalnego opracowanego przez Nexio? Odwiedź stoisko firmy na 13. Forum Rozwoju Mazowsza na Stadionie Legii w Warszawie 14-15 listopada br.

Projekt: Badania nad opracowaniem robota humanoidalnego do obsługi klienta, wartość projektu: ok. 3,5 mln zł, dofinansowanie z UE: ok. 2,4 mln zł.

Projekt: Stworzenie innowacyjnego robota NOPM, wartość projektu: ok. 2,3 mln zł, dofinansowanie z UE: ok. 1,6 mln zł.

Powrót Następny artykuł