20 lat z Funduszami Europejskimi na Mazowszu w opinii przedstawicieli regionu
O to, jak oceniają efektywność unijnego wsparcia w naszym regionie, spytaliśmy przedstawicieli regionu. Poznajmy ich opinie.
Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego
Ogromny postęp cywilizacyjny, dynamiczny rozwój społeczny, kulturowy i gospodarczy – tak w kilku słowach można podsumować obecność Polski w Unii Europejskiej. Dzięki środkom unijnym dzisiejsze Mazowsze to zupełnie inny region niż 20 lat temu.
Pieniądze z UE trafiły praktycznie wszędzie. Efektem są tysiące inwestycji, które realizujemy bardzo świadomie, w myśl naszej wewnątrzregionalnej polityki spójności. Ideę zrównoważonego rozwoju możemy rozwijać dzięki podziałowi statystycznemu województwa. Wiemy, że innego wsparcia potrzebują stolica i okoliczne powiaty, a innego – reszta województwa. I tak planujemy inwestycje.
Unijne wsparcie na Mazowszu to lepsze drogi, rozwój portu lotniczego w Modlinie, nowoczesny tabor Kolei Mazowieckich, ekologiczny transport publiczny, modernizacje szpitali i mniejsze, ale równie ważne inwestycje w każdej miejscowości. Nie zapominamy o bezpieczeństwie. W tym roku ogromne unijne środki pomogły w doposażeniu jednostek OSP. To aż 189 wozów strażackich za 252 mln zł.
UE to nie tylko pieniądze. Myślę też o udziale we wspólnym rynku, swobodnym podróżowaniu, programach edukacyjnych, solidnych wartościach. Myślę o rozwoju kompetencji mieszkańców, przedsiębiorców czy obszarze badań i rozwoju, w którym jesteśmy liderem.
Przypomnę też o pomocy UE w momentach kryzysowych. Prowadzimy największy w Europie projekt covidowy za prawie 580 mln zł. Mazowieckie placówki medyczne otrzymały wszystko, co było niezbędne w tym czasie – ambulanse, specjalistyczny sprzęt medyczny, a także środki ochrony osobistej.
Wiesław Raboszuk, wicemarszałek województwa mazowieckiego
Jako były dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, a obecnie wicemarszałek województwa, mam szeroką perspektywę w zakresie rozwoju i ewolucji zarządzania programami regionalnymi w ostatnich 20 latach. Pamiętam, jak trudne były początki, kiedy Polska dopiero uczyła się, jak efektywnie wykorzystywać środki unijne. Pierwsze lata działalności MJWPU były czasem intensywnej nauki, budowania struktur i procedur, a także nawiązywania relacji z beneficjentami.
Dziś, po dwóch dekadach obecności Polski w Unii Europejskiej, standardy zarządzania programami regionalnymi są na zupełnie innym poziomie. Procesy te są teraz bardziej przejrzyste i zautomatyzowane. Znacząco poprawiła się jakość współpracy z beneficjentami, którzy dzięki licznym szkoleniom i kampaniom informacyjnym są coraz lepiej przygotowani do skutecznego aplikowania o środki unijne. Efektywność wykorzystania tych funduszy również wzrosła, co widać w liczbie zrealizowanych projektów i ich wpływie na rozwój regionu.
Polityki unijne, podobnie jak potrzeby naszego regionu, nieustannie ewoluują. Zauważam, że beneficjenci coraz lepiej adaptują się do tych zmian, co świadczy o rosnącej wiedzy i doświadczeniu zarówno instytucji, jak i samych uczestników programów. Coraz częściej spotykam się z projektami, które są nie tylko innowacyjne, ale także długoterminowe i zrównoważone.
Jeden z takich projektów, który szczególnie zapadł mi w pamięć, to rewitalizacja terenów postindustrialnych na Mazowszu. Dzięki wsparciu unijnemu udało się przekształcić opuszczone przestrzenie w nowoczesne centra kulturalne i biznesowe. Ten projekt doskonale pokazuje, jak można połączyć troskę o dziedzictwo historyczne z nowoczesnymi potrzebami regionu. To inspirujący przykład dla innych, jak z sukcesem można zrealizować złożone przedsięwzięcie, które przynosi korzyści zarówno lokalnej społeczności, jak i całemu regionowi.
Jestem przekonany, że dzięki zdobytemu doświadczeniu i wiedzy zarówno my, jak i nasi beneficjenci będziemy w stanie jeszcze skuteczniej realizować projekty, które przyczynią się do dalszego rozwoju Mazowsza.
Angela Martinez Sarasola, kierownik Polskiego Wydziału Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej (DG REGIO)
W ciągu ostatnich dwóch dekad Polska stała się jedną z najbardziej dynamicznych gospodarek Unii Europejskiej, a od czasu swojej akcesji w 2004 r. wniosła znaczący wkład w rozwój całej wspólnoty. Przede wszystkim należy podkreślić rolę Polski we wzmacnianiu wzrostu gospodarczego UE, zwłaszcza w kontekście kryzysu finansowego z 2008 r., kiedy Polska była jedynym krajem w UE, który uniknął recesji. Przywiązanie waszego kraju do wartości europejskich przyczyniło się do wzmocnienia współpracy i integracji regionalnej, szczególnie w Europie Środkowej i Wschodniej.
Ponadto aktywne zaangażowanie Polski w politykę spójności UE odegrało zasadniczą rolę w zmniejszaniu dysproporcji regionalnych, przyspieszaniu rozwoju społeczno-gospodarczego i wspieraniu konwergencji z bardziej rozwiniętymi regionami UE. Istotny był również wkład Polski w bezpieczeństwo UE poprzez zaangażowanie w Partnerstwo Wschodnie i wspieranie inicjatyw obronnych UE, co potwierdza jej pozycję jako kluczowego gracza we wspólnocie europejskiej.
Polska zrealizowała kilka znaczących projektów przy wsparciu unijnych funduszy w ramach polityki spójności, ustanawiając wzorcowe standardy dla innych krajów UE. Budowa Terminalu LNG w Świnoujściu to wyróżniający się projekt, który zwiększył bezpieczeństwo energetyczne nie tylko Polski, ale także wschodniego regionu UE. Pozwolił zdywersyfikować dostawy gazu i zmniejszyć zależność od pojedynczych dostawców. Ta strategiczna inwestycja służy jako model integracji infrastruktury energetycznej w UE. Z kolei rozbudowa Metra Warszawskiego znacząco poprawiła transport publiczny, podnosząc zarówno jakość życia mieszkańców, jak i potencjał gospodarczy miasta. Projekty te są inspirującymi wzorcami dla innych państw członkowskich dążących do maksymalizacji wpływu funduszy UE.
Ilona Soja-Kozłowska, dyrektor MJWPU
Mazowsze bardzo dobrze wykorzystało szansę, jaką dało jej członkostwo w Unii Europejskiej. Przez ostatnie 20 lat mieszkańcy doświadczyli wielu zmian i korzyści. Można powiedzieć, że zmieniło się wszystko – infrastruktura, jakość życia, opieka medyczna, edukacja, dostępność, wsparcie osób starszych, zależnych i tych z niepełnosprawnościami. Przekształcił się również tak ważny obszar jak ochrona środowiska i bezpieczeństwo energetyczne. Rozwinęła się oferta kulturalna i turystyczna, dodatkowo zachowanie dziedzictwa narodowego wpisało się w mazowiecką tożsamość i dbałość o lokalne ojczyzny. Nie możemy też pominąć kluczowego obszaru, jakim jest przedsiębiorczość i innowacyjność. Fundusze Europejskie miały gigantyczny wpływ na rozwój tego sektora. Mazowieckie firmy rozwinęły skrzydła, stały się nowoczesne i konkurencyjne na rynku międzynarodowym.
Czy nie będąc w Unii Europejskiej, mielibyśmy tak rozwinięte e-usługi, dostęp do internetu z każdego miejsca? Czy moglibyśmy kupić bilet, siedząc w pociągu Kolei Mazowieckich, czy odwołać online wizytę w przychodni na warszawskiej Białołęce? Odpowiedź jest tylko jedna: nie. Rozwój cyfryzacji także zawdzięczamy Unii Europejskiej.
Dzisiaj trudno sobie wyobrazić, w jakim miejscu bylibyśmy bez tych 165 mld euro, które jako kraj otrzymaliśmy do tej pory z Unii Europejskiej.
Monika Tchórznicka, zastępca dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych
Mazowiecki bilans 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej jest imponujący. Dzięki funduszom unijnym udało nam się zmniejszyć różnice rozwojowe między bogatszymi a biedniejszymi regionami. Zainwestowaliśmy w zrównoważony rozwój i dzisiaj Mazowsze może się pochwalić liczbą 14 tys. zrealizowanych projektów. Efekty wsparcia z Unii Europejskiej stały się po prostu nieodłącznym elementem naszej codzienności.
Dziś trudno byłoby przejechać przez województwo bez korzystania z dofinansowanych dróg – np. z Trasy Rotmistrza Pileckiego w Siedlcach czy obwodnic Radomia, Płońska, Wyszkowa. Wybudowane lotnisko w Modlinie ułatwia mieszkańcom podróżowanie, tak samo jak wznowiona po wielu latach trasa kolejowa z Warszawy do Zegrza Południowego. Pozytywne zmiany widzimy również w obszarze kultury, np. w Zespole Pałacowo-Parkowym im. Fryderyka Chopina w Sannikach czy odnowionych przestrzeniach Szydłowca.
Na przestrzeni lat beneficjenci nabrali doświadczenia w aplikowaniu o środki europejskie, realizują piękne i potrzebne inwestycje. Chcę podkreślić, że jakość składanych projektów jest na wysokim poziomie. Beneficjenci są otwarci na współpracę i aplikują o każde dostępne euro. Największe i najdroższe inwestycje ostatnich kilku dekad mogły zostać zrealizowane tylko dzięki środkom europejskim i o tym musimy pamiętać.
Elżbieta Szymanik, zastępca dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych
Każda rocznica przynosi podsumowania i refleksje. 20-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej to czas wykorzystanych szans. Nasz kraj rozwinął się, zwiększyliśmy nasze zasoby i – co ważne – zmieniła się nasza mentalność. Fundusze Europejskie bez wątpienia tworzą naszą rzeczywistość. Przez 20 lat nauczyliśmy się tej niełatwej drogi, jaką jest pozyskiwanie środków z UE. Zdaliśmy ten egzamin i dzisiaj czerpiemy satysfakcję ze zmian.
Nasze województwo wypiękniało dzięki tysiącom inwestycji. Rozwój gospodarki, postęp technologiczny, inwestycje w badania naukowe czy wreszcie wprowadzanie innowacyjnych technologii w przedsiębiorstwach dzieje się tu – na Mazowszu. Dziś nasz region wytwarza prawie 25 proc. PKB Polski.
Fundusze Europejskie odegrały także kluczową rolę w dbaniu o kapitał ludzki poprzez m.in. programy szkoleniowe i edukacyjne dla uczniów, aktywizację zawodową osób bezrobotnych, wsparcie opiekuńcze osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym osób z niepełnosprawnościami. Realizowane projekty były szansą na podnoszenie kwalifikacji zawodowych osób dorosłych, a także umożliwiały dostępność do żłobków i przedszkoli.
Warto też podkreślić, że Fundusze Europejskie wspierają działania organizacji pozarządowych i wielu inicjatyw społecznych, a to powoduje większą aktywność społeczną oraz integrację mieszkańców. Dzisiaj jesteśmy równoprawnymi obywatelami UE. Fundusze Europejskie łączą i integrują, pomagają i rozwijają, uczą i bawią.
Mariusz Frankowski, wojewoda województwa mazowieckiego
Członkostwo w Unii Europejskiej stanowiło ważny impuls rozwojowy dla Mazowsza i całego kraju. Dziś trudno wyobrazić sobie, w jakim miejscu bylibyśmy, gdyby nie wielomiliardowe dofinansowanie inwestycji, z których efektów korzystają mieszkańcy regionu. Co więcej, trudno wyobrazić sobie, w jakiej sytuacji geopolitycznej znajdowałaby się Polska, gdyby nie właśnie członkostwo w międzynarodowej wspólnocie bazującej na poszanowaniu praw i godności człowieka, wolności, równości, demokracji i praworządności.
Jednym z największych osiągnięć w ostatnich 20 latach było z pewnością utworzenie lotniska w Modlinie. Jego działalność otworzyła szereg możliwości w wymiarze międzynarodowym oraz przyczyniła się do rozwoju gospodarczego tej części regionu. Szczególnym, ponieważ wykraczającym poza ramy konkretnych inwestycji, osiągnięciem jest moim zdaniem szersze wykorzystanie strategicznego podejścia do planowania rozwoju, myślenia projektowego i współpracy, która umożliwia zwiększanie skali oddziaływania podejmowanych inicjatyw. Paradoksalnie, wytyczne i wymogi stosowane w projektach unijnych sprawiły, że samorządy, uczelnie, przedsiębiorcy czy organizacje społeczne zdobyły kompetencje zwiększające ich potencjał rozwojowy. I, pomimo trudnych początków, dziś nawet w małych gminach doświadczenie w zarządzaniu dużymi projektami, z udziałem partnerów zewnętrznych i zewnętrznego finansowania, nie jest rzadkością. A to jest ogromna wartość naszego członkostwa w Unii Europejskiej.