Statuetka Camerimage

Spot „Wybudzony” – oceniony, doceniony i nagrodzony na Festiwalu EnergaCAMERIMAGE 2021!

Z Torunia lubimy wracać nie tylko ze słynnymi pierniczkami, ale też z kolejnymi statuetkami za najlepszy spot reklamowy w Polsce o tematyce funduszy europejskich! Tak, tak, drodzy czytelnicy – chwalimy się, a jest nie byle czym. Nasz film „Wybudzony” został uznany za najlepszy spot w Polsce w konkursie „Fundusze Europejskie w kadrze”.

W tym roku konkurencja w kategorii „spot o tematyce Funduszy Europejskich do 3 minut” była bardzo duża, a poprzeczka zawieszona wysoko. O laur zwycięstwa konkurowało 14 spotów profesjonalnie nakręconych i z ciekawymi historiami. Ale zwycięzca jest jeden – „Wybudzony” Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Jury przyznało również wyróżnienie w tej samej kategorii Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Lubelskiego za spot „To jest dom – Pani Bożena i Pan Leszek”. Ponadto w kategorii spotów o wykorzystaniu funduszy europejskich na cele związane z zapobieganiem, zwalczaniem i przeciwdziałaniem skutkom epidemii COVID-19 do 45 sek. wyróżnienie otrzymał film „UE pomaga medycy”, który powstał dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Gratulujemy!

– Świetny pomysł i historia. Wzbudza duże emocje. Na pewno zostanie zapamiętany, a o to chodzi. Wyraźnie i ciekawie pokazane jest wsparcie UE. Gratulacje!!! – podkreślała Małgorzata Kucińska, ekspertka z zakresu funduszy europejskich.

Duże podziękowania należą się również naszemu wykonawcy – firmie Panato, która zajmuje się kreacją i produkcją form multimedialnych dla firm i instytucji oraz produkcją telewizyjną, filmową i postprodukcją.

Wszystko, co dobre, kiedyś się kończy

Za nami kolejna edycja konkursu spotów reklamowych „Fundusze Europejskie w kadrze” w ramach Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE 2021, który odbył się w mieście, gdzie narodziła się idea festiwalu – Toruniu. Trzeba przyznać, konkurs jest wyśmienitą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy pracownikami administracji publicznej z całego kraju. Gromadzi ludzi zaangażowanych we wdrażanie funduszy europejskich i promowanie dobrych praktyk m.in. za pomocą spotów promocyjnych prezentujących korzyści związane z wykorzystywaniem funduszy unijnych. Identyfikacja dobrych praktyk, czyli nagrodzonych i wyróżnionych filmów, pozwala na podnoszenie poziomu materiałów i przyczynia się do zwiększenia profesjonalizmu działań informacyjnych i promocyjnych w tym zakresie.

Świat nieustannie się zmienia. Na co dzień zwykle tego nie dostrzegamy, dlatego dobrze jest spojrzeć na to, co tu i teraz nas otacza, z perspektywy. Na przykład: czy pamiętamy o tym, co się wydarzyło 17 lat temu i jak wtedy wyglądało nasze życie, naszej rodziny i przyjaciół? Gdzie byśmy byli, gdyby nie pewne ważne wydarzenie, które przyczyniło się do dużych zmian i przyspieszenia rozwoju naszego kraju?

„Wybudzony”

O tym mówi nasz film. „Wybudzony” to historia mężczyzny, który po 17 latach budzi się ze śpiączki. Rzeczywistość, którą pamiętał, mocno odbiega od obecnej. Z niedowierzaniem, ale i z ogromnym zaciekawieniem patrzy, jak przez te wszystkie lata zmieniło się otoczenie i samo Mazowsze. Przewodnikiem jest jego syn, który ze spokojem pokazuje oraz tłumaczy ojcu, że rozwój na taką skalę zawdzięczamy funduszom europejskim.

Świetny pomysł i historia. Wzbudza duże emocje. Na pewno zostanie zapamiętany, a o to chodzi. Wyraźnie i ciekawie pokazane jest wsparcie UE. Gratulacje!!!

Bardzo cieszy, że w tym roku zaprezentowano nie tylko spoty informacyjne, ale przede wszystkim historie. Bo te wzruszają, śmieszą, zapadają w pamięć. Cieszy też, jak w przypadku „Wybudzonego”, że Mazowsze postanowiło wyjść poza utarty schemat komunikacji i postawiło na poczucie humoru. W temacie funduszy europejskich zdarza się to rzadko. To właśnie emocje sprawiają, że komunikat jest zapamiętywalny. A tutaj ich nie zabrakło – mówił Grzegorz Miecznikowski, szkoleniowiec, specjalista ds. komunikacji, sprzedaży i rozwoju biznesu.

Statuetka Camerimage
Statuetka Camerimage

Raz, dwa, trzy – X Muza patrzy

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE jest największym i najbardziej rozpoznawalnym festiwalem poświęconym sztuce autorów zdjęć filmowych. Od 13 do 20 listopada 2021 r. hybrydowo prowadzony festiwal oferował liczne seminaria, które przyciągnęły zarówno wielu zawodowych twórców, jak i studentów szkół filmowych z całego świata. Widzowie natomiast, przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego mogli uczestniczyć w prawdziwej uczcie filmowej. Pokazywane były obrazy współczesnego kina światowego, m.in. „Nie czas umierać”, „Psie pazury”, „Cyrano” czy „Nomadland”. Głównym celem festiwalu jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych operatorów i reżyserów, którzy w licznych konkursach z udziałem m.in. krótko- i długometrażowych filmów fabularnych, debiutów czy pilotów seriali rywalizują o statuetkę Złotej, Srebrnej i Brązowej Żaby. W programie jest również konkurs dla instytucji zaangażowanych w zarządzanie i wdrażanie funduszy europejskich w Polsce „Fundusze Europejskie w kadrze”. O nagrodę w postaci Złotej Kamery walczą spoty, które reklamują i promują szeroki wachlarz możliwości oferowanych w ramach środków europejskich. W tym roku konkurs organizowany był po raz 12. Inicjatorami rywalizacji ogólnokrajowej są Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Fundacja Tumult. Zwycięski spoty „Wybudzony” można zobaczyć na naszym kanale YouTube Fundusze Europejskie dla Mazowsza.

Paulina Gutowska-Jarosz

Powrót Następny artykuł