Stoisko na 12. Forum Rozwoju Mazowsza

12. Forum Rozwoju Mazowsza

6 i 7 grudnia 2022 r. w Warszawie odbyło się 12. Forum Rozwoju Mazowsza. Najważniejszym punktem programu była inauguracja nowego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027.

– Bardzo cieszę się, że mam możliwość podzielenia się z Państwem tą radosną wiadomością, że nasz program regionalny Fundusze Europejskie dla Mazowsza na lata 2021-2027 został zaakceptowany przez Komisję Europejską i że rozpoczniemy niebawem jego wdrażanie. Mam nadzieję, że w pierwszym kwartale przyszłego roku będziemy mogli ogłosić pierwsze konkursy – powiedział Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Online połączył się z uczestnikami spotkania Normunds Popens, zastępca dyrektora generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej: – Dziś świętujemy. Przyjęliśmy nowy program inwestycji zaplanowanych na najbliższych siedem lat. Ten program to dalsze wsparcie dla regionu, dla społeczności, biznesu, przedsiębiorczości. Wszystko po to, aby region mógł się dalej rozwijać.

Cele rozwojowe

O roli funduszy europejskich w rozwoju regionu mówił także Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. – Fundusze europejskie nie są celem samym w sobie, nie mogą być też sensem naszej obecności w Unii Europejskiej. Są natomiast narzędziem do osiągania celów rozwojowych. Każdy z odbiorców efektu naszego projektu musi wiedzieć, że w jego realizacji pomogła Unia Europejska. I to niezależnie od tego, czy mówimy o zmodernizowanym muzeum, nowym produkcie biznesowym, wybudowanej drodze, ścieżce rowerowej, projekcie społecznym czy szkoleniu – podkreślił.

#FenomenUE

Forum Rozwoju Mazowsza to dwa dni debat oraz prezentacji, wystąpienia ponad 90 ekspertów oraz przeszło 40 partnerów reprezentujących administrację, sektor biznesowy, medyczny, edukacyjny, pozarządowy oraz środowiska studenckie. W spotkaniu uczestniczyło prawie 1,1 tys. osób, a kolejne 4 tys. oglądały transmisję prowadzoną na żywo online. Na FRM ogłoszone zostały również wyniki konkursu Lider Ochrony Zdrowia.

Wydarzenie odbywało się pod hasłem #FenomenUE, bo to słowo najlepiej oddaje efekty, które przynosi regionowi korzystanie od niemal 19 lat z przynależności do Unii Europejskiej. Uczestnicy mieli możliwość poznać m.in. najnowsze osiągnięcia medycyny, w tym innowacje w operacjach mózgu, leczeniu raka gruczołu krokowego czy chorób oczu. Wspólnie z ekspertami i przedstawicielami środowisk studenckich rozmawialiśmy o tym, czy osoby z pokolenia Z chcą być liderami, jak wpływać na sprawy lokalne czy jak wspierać początkujących w biznesie. Dyskusje dotyczyły również innowacji w edukacji, bezpieczeństwa danych, wolontariatu oraz działań na rzecz naszej planety.

W przestrzeni Forum wydzieliliśmy trzy strefy. Strefa Rozwoju Mazowsza oferowała m.in.: wirtualne wycieczki po mazowieckich instytucjach kultury, pokazy dronów pomiarowych, prezentacje możliwości współpracy na rzecz transferu technologii czy działania eksperymentalne przy tworzeniu nowych produktów spożywczych.

W Strefie Zdrowia można się było poddać m.in.: badaniu smaku, węchu, słuchu, wzroku, pomiarom cukru, ciśnienia i wagi. Uczono samobadania piersi, odbywały się pokazy pierwszej pomocy, konsultacje z dietetykami, psychologami, warsztaty z zakresu niwelowania stresu, dysleksji czy koncentracji uwagi.

Z kolei Strefa Młodych postawiła na pokazy wykorzystania drukarek 3D, rozszerzonej rzeczywistości, aplikacji mobilnych, warsztaty z zakresu kadrowania i storytellingu. Odbywały się tu rozmowy z ekspertami od szyfrowania danych, spotkania z przedstawicielami inkubatorów przedsiębiorczości, akceleratorów i centrów transferu technologii. Poza tym uczono peelingów, eko-smoothie, zasad zdrowego jedzenia, odbywały się warsztaty stolarskie, ciesielskie i odkrywające tajniki lasów.

12. FRM odbyło się pod honorowymi patronatami Marszałka Województwa Mazowieckiego, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Opracowała Agata Rokita

Powrót Następny artykuł