Forum Rozwoju Mazowsza – róg obfitości

Łazik marsjański i jabłka grójeckie, wirtualna rzeczywistość i artystyczny recykling puszek, gra strategiczna i masaż leczniczy – udział w 10 Forum Rozwoju Mazowsza przypominał przejście przez labirynt, w którym było i zaskoczenie, i zadziwienie, i rozbudzenie ciekawości. Progres to znak firmowy naszego regionu. A rozpędzonej machiny nic nie zatrzyma.

Celem wydarzenia organizowanego przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych jest promocja regionu i wdrażanych w nim innowacyjnych rozwiązań ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji współfinansowanych z Funduszy Europejskich. Na jubileuszowym 10. Forum Rozwoju Mazowsza, w Centrum MsMermaid the Tides 16-17 października br. mogliśmy spotkać przedstawicieli i ekspertów z firm, samorządów, uczelni, ośrodków naukowych i organizacji pozarządowych, którzy mieli możliwość zaprezentować swój wkład w rozwój Mazowsza. Te dwa dni wypełniliśmy szeregiem debat, prezentacji dobrych praktyk, innowacji technologicznych czy inspirujących rozwiązań edukacyjnych i prospołecznych.

Na dwóch scenach odbyły się debaty, podczas których prowadzone były merytoryczne dyskusje o najnowszych trendach w zakresie: innowacyjnych technologii, przedsiębiorczości, medycyny, transportu, ochrony środowiska, a także kultury, edukacji oraz o społeczeństwie obywatelskim. Natomiast w przestrzeniach wystawienniczych mieliśmy nieograniczony dostęp do warsztatów, ekspozycji, pokazów, prezentacji i bezpośrednich konsultacji.

Wydarzenie współtworzyło ponad 90 prelegentów i przeszło 50 partnerów reprezentujących samorządy, biznes, sektor naukowy i pozarządowy. Tegoroczne Forum zgromadziło w sumie ponad 2 tysiące uczestników na miejscu oraz w ramach transmisji na żywo.

Stoisko DealDone. Wirtualna rzeczywistość, czyli zgadnij, gdzie jestem, fot. Franek Mazur

Stoisko Uzdrowisk Polskich z kosmetykami, fot. Franek Mazur

Z Krossem daleko zajedziesz, fot. Franek Mazur

Łazik marsjański Raptors w strefie Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii, fot. Franek Mazur

Tegoroczne Forum Rozwoju Mazowsza zgromadziło 2 tysiące uczestników, fot. Franek Mazur

Tegoroczne Forum Rozwoju Mazowsza zgromadziło 2 tysiące uczestników, fot. Franek Mazur

W pierwszym rzędzie: Wiesław Raboszuk, Elżbieta Szymanik, Mariusz Frankowski, Robert Dzierzgwa, fot. Franek Mazur

Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, fot. Franek Mazur

Robert Dzierzgwa, dyrektor Departamentu Strategii Rozwoju w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, fot. Franek Mazur

Wiesław Raboszuk, wicemarszałek woj. mazowieckiego, fot. Franek Mazur

Strefa: I love Postęp: Myślę – Tworzę – Działam
Trzeba tu było mieć oczy dookoła (dosłownie!) głowy, a to dlatego, że w sekcji Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii kursowały częściowo autonomiczne, latające roboty (drony). Wzrok przykuwał również łazik marsjański Raptors, ale zainteresowaniem cieszyły się także urządzenia o „przyziemnym” działaniu, jak NaviFast 6D (urządzenie przeznaczone do wspierania zabiegu endoprotezoplastyki stawu biodrowego) czy prototypy ogniw i modułów fotowoltaicznych zaprezentowane przez Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu SA. Instytut Transportu Samochodowego zademonstrował adaptacje pojazdów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a Kross – kompozytową i karbonową ramę rowerową.

Swoimi najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie cyfrowego bezpieczeństwa pochwaliły się Softcream Software (prototyp Systemu Długoterminowego Przechowywania Danych Archos) i DealDone oprogramowanie służące do bezpiecznego przesyłania i synchronizacji danych, cyfrowy sejf danych Secudo). Na stoisku Politechniki Warszawskiej spółka spin-off Smart Fluid pokazała płyny zagęszczane ścinaniem, które pod wpływem uderzenia sztywnieją (efekt ten jest odwracalny). Uwagę odwiedzających przykuwało też stoisko Sygnis Bio Technologies, firmy specjalizującej się w opracowywaniu rozwiązań z zakresu biodruku 3D i tworzenia trójwymiarowych modeli tkankowych.

Debata „Żółwie, Gazele, Tygrysy, czyli różne ścieżki rozwoju biznesu”, fot. Franek Mazur

Debata „Ewolucja czy rewolucja w rozwoju Mazowsza?”, fot. Franek Mazur

Debata „Edukacja inspirująca rozwój”, fot. Franek Mazur

Stoisko Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu, fot. Franek Mazur

Na stoisku Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej kwitło rękodzieło, fot. Franek Mazur

Na stoisku Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej kwitło rękodzieło, fot. Franek Mazur

Meeting Point, fot. Franek Mazur

Modele kierownic dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych opracowane przez Centrum Usług Motoryzacyjnych dla Osób Niepełnosprawnych, fot. Franek Mazur

Niech żyje sztuka! fot. Franek Mazur

Spotkanie „Trendy i wyzwania renesansu branży spożywczej” w strefie firmy Unimos, fot. Franek Mazur

Prezentacja innowacji w branży spożywczej w ramach projektu AgriRenaissance, fot. Franek Mazur

Wędrówka w czasie i przestrzeni... do romantycznego saloniku z Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, fot. Franek Mazur

 

Strefa: I love Człowiek Ja – Ty – My
To tu dorośli mogli pożałować, że urodzili się trochę za wcześnie, bo w czasach ich dzieciństwa nie było np. edukacyjnych rozwiązań czy pomocy szkolnych, jakie opracowuje firma Moje Bambino (zarówno dla żłobków, przedszkoli, jak i szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych). Dodatkowo Moje Bambino wspólnie z Centrum Nauki Kopernik zaprezentowały Moduły Woda oraz Powietrze wykorzystywane w Modułowych Pracowniach Przyrodniczych opracowanych z myślą o uczniach klas IV-VIII. Z kolei firma M Sp. z o.o. zademonstrowała Musicon – urządzenie podobne do pozytywki, które stymuluje rozwój sensoryczny, emocjonalny, społeczny i motoryczny.

W Strefie I love Człowiek dowiadywaliśmy się, jakie zastosowanie będą miały płynna biopsja firmy Genomed i RehaBee, czyli wirtualna aplikacja z zestawami ćwiczeń do samodzielnego rehabilitowania się w domu. W Kapsule Badań Zmysłów Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu można było bezpłatnie skontrolować słuch, wzrok, mowę, równowagę i powonienie, a uzyskane wyniki skonsultować ze specjalistami ze Światowego Centrum Słuchu. Spółka SiDLY zademonstrowała opaskę telemedyczną pomagającą sprawować opiekę nad schorowanymi, starszymi osobami, a Locon promował takie aplikacje, jak Bezpieczna Rodzina, Gdzie Jest Dziecko, Bezpieczny Dom, Bezpieczne Zwierzę czy Bezpieczny Senior. Jakie najnowsze wyzwania stoją przed Kliniką Budzik, informowano na stoisku Fundacja Akogo?, pomagającej osobom po ciężkich urazach mózgu, przebywającym w śpiączce.

Pracownia Gier Szkoleniowych zaprosiła na warsztat „Efektywna współpraca w zespołach projektowych” i do udziału w grze „TRIP – Team Roles in Project”, udowadniającej, że na sukces projektu składają się dobrze zaplanowane i wykorzystane potencjały każdej należącej do zespołu osoby. Uczestnicy poznawali proste rozwiązania, które mogą pomóc w podniesieniu efektywności mieszanych zespołów projektowych.

Można się też było poddać masażom, które wykonywali uczniowie medycznych szkół policealnych, objęci wsparciem w ramach projektów dofinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

 

Stoisko DealDone. Wirtualna rzeczywistość, czyli zgadnij, gdzie jestem, fot. Franek Mazur

Strefa Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii, fot. Franek Mazur

Na stoisku Fundacji Fundusz Współpracy przybliżano ideę leśnych przedszkoli, fot. Franek Mazur

Młodzi i technika to zgrany tandem, fot. Franek Mazur

Na stoisku Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) można było poznać metody drukowania np. kości do celów edukacyjnych i badawczych, fot. Franek Mazur

Na stoisku Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii można było poznać metody drukowania np. kości do celów edukacyjnych i badawczych oraz przenieść się dzięki goglom VR m.in. do wykopalisk, fot. Franek Mazur

Stoisko Zespołu Medyczno-Społecznych Szkół Policealnych, fot. Franek Mazur

Stop mobbingowi i dyskryminacji!, fot. Franek Mazur

Miodne stoisko Centrum Kształcenia Ustawicznego im. J. Kochanowskiego w Wyszkowie, fot. Franek Mazur

Stoisko Zespołu Medyczno-Społecznych Szkół Policealnych, czyli porcja wiedzy i relaksu, fot. Franek Mazur

Genomed promuje płynną biopsję, fot. Franek Mazur

Laboratorium Robotyki w Twojej szkole może zorganizować firma Robocamp, fot. Franek Mazur

Stoisko Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych, fot. Franek Mazur

Na stoisku Fundacji My Obywatele Unii Europejskiej zorganizowane były warsztaty w robotyki, fot. Franek Mazur

A Ty, co byś dodał? fot. Franek Mazur

Debata „Innowacja jest kobietą”, fot. Franek Mazur

Debata „Gdy strateg spotyka innowatora – Transport przyszłości”, fot. Franek Mazur

 

Strefa: I love Natura Dbam – Oddycham – Pielęgnuję
Zielony zawrót głowy serwowało stoisko Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych (Kozienickiego, Chojnowskiego, Mazowieckiego, Nadbużańskiego i Brudzeńskiego), gdzie promowano projekt mający na celu ochronę bioróżnorodności poprzez m.in. czynną ochronę: raków oraz wybranych gatunków ryb i roślin. Przed zwiedzającymi odkrywano walory przyrodnicze m.in. Bagna Całowanie. Na stoisku Mazowieckiego Biura Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich częstowano m.in. jabłkami grójeckimi i papryką przytycką, wpisanymi na Listę Produktów Tradycyjnych, jak i rozdawano książkę „Smaki Mazowsza”.

Fundacja Unimos koordynowała spotkanie branży spożywczej z przedstawicielami konsorcjum projektowego AgriRenassaince z Hiszpanii, Włoch, Litwy i Portugalii oraz zapraszała do udziału w warsztatach poświęconych produktom bio, m.in. winom organicznym. Z kolei Geotermia Mazowiecka informowała o potencjale swoich wód geotermalnych.

Strefa: I love Region Żyję – Widzę – Korzystam
Na stoisku Muzeum Romantyzmu w Opinogórze mogliśmy przenieść się zarówno do romantycznego saloniku z czasów Zygmunta Krasińskiego oraz wsłuchać się w opowieść o jednym z polskich wieszczów, jak i poznać Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, które powstało dzięki zaadaptowaniu dawnej elektrowni na nowoczesne centrum sztuki. Z kolei Muzeum Polskiej Wódki podawało 100 powodów, dla których warto je odwiedzić.

W sekcji Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, promującej „Modę na Mazowsze”, własnoręcznie można było wykonać elementy wystroju wnętrz czy biżuterię, korzystając z materiałów pochodzących z recyklingu. Na stoisku Uzdrowiska Konstancin-Zdrój SA poddawano się badaniu składu ciała m.in. pod względem zawartości tłuszczu, tkanki mięśniowej, wody czy jakości kości. Z kolei Łukasz Długowski, twórca „Mikrowypraw”, udowadniał, że przygoda jest na wyciągnięcie ręki, nie trzeba lecieć na drugi kontynent. Bo Mazowsze to wiele światów, co pokazała jubileuszowa edycja Forum.

Agata Rokita